Kuzhina e ditës

Kushton pak dhe funksionon si nanoplastika e flokëve për 200 euro. Të gjitha të dashurat tuaja do të mahniten

8views

Flokët me shkëlqim dhe të butë janë ëndrra e shumë femrave. Për këtë arsye, nanoplastika e flokëve është bërë hit në parukeri prej disa kohësh. Megjithatë, ky trajtim kushton rreth 200 euro. A mund të arrihet një efekt i ngjashëm në shtëpi? Si të lëmoni flokët tuaj?

Foto: shutterstock/Kourdakova Alena

Të drejtë, kaçurrela, me onde… Ka shumë lloje flokësh dhe jo të gjithëve u pëlqen forma e tyre natyrale. Kjo është arsyeja pse disa gra shpesh i drejtohen hekurave për kaçurrela dhe ndreqësve, por ekspozimi i flokëve ndaj nxehtësisë çdo ditë mund t’i dëmtojë ato. Për këtë arsye, trajtimi nanoplastik i flokëve, i njohur edhe si nanoplastika, është i popullarizuar në sallonet e parukerisë. Çfarë përfshin?

Nanoplastika e flokëve në shtëpi. Është e mundur?

Nanoplastika e flokëve përfshin drejtimin e përhershëm të flokëve duke përdorur një preparat që përmban karbocisteinë oksacetamide, por edhe keratin, kolagjen ose proteina. Pas trajtimit, flokët janë të drejtë, të lëmuar dhe me shkëlqim. Çmimi varion nga disa dhjetëra deri në 200 euro, ndaj jo të gjithë mund ta përballojnë këtë trajtim. A mund të arrihet një efekt i ngjashëm vetë? Megjithatë, nanoplastika e flokëve në shtëpi është e mundur Duhet të theksohet se nëse keni flokë kaçurrela, nuk do të merrni rezultate të ngjashme me ato të sallonit. Flokët tuaj nuk do të jenë të drejtë, por do të jenë me shkëlqim dhe të butë.

Zbutni dhe forconi flokët me xhelatinë. Fijet do të jenë të hidratuara, të lëmuara dhe me shkëlqim dhe të mbrojtura nga ndikimet e jashtme. Për një trajtim efektiv me xhelatinë, është thelbësore që flokët të pastrohen mirë. Një shampo efektive pastrimi do të funksionojë më mirë. Shpërndani një lugë çaji pluhur xhelatinë në 3 lugë gjelle ujë të nxehtë (nëse flokët tuaj janë të gjatë dhe të trashë, mund t’ju duhet të rrisni sasinë, por mos harroni të përdorni raportin e duhur). Shtoni në kondicionerin tuaj të preferuar. Aplikojeni këtë përzierje në flokët e larë, mbështilleni me fletë metalike dhe vendosni një kapak dushi. Lëreni të veprojë për rreth 40 minuta dhe shijoni efektin e butë pas larjes.

Si i lëmoni flokët? Mjetet juridike në shtëpi do t’ju ndihmojnë

Si t’i lëmoni flokët tuaj në mënyrë që të shkëlqejnë si një gjethe? Një mënyrë e mirë është shpëlarja me uthull. Reagimi acid i shpëlarjes me uthull mbyll kutikulat e flokëve. Në të njëjtën kohë, do ta bëjë më të lehtë krehjen e flokëve. Shpëlarja do të ndihmojë gjithashtu në normalizimin e nivelit të pH të kokës dhe është një lehtësim i vërtetë nga uji i fortë dhe ajri i thatë. Nëse nuk ju pëlqen uthulla, limoni funksionon po aq mirë. Si të përgatisni një shpëlarje me uthull? Shtoni një lugë uthull në një litër ujë të zier dhe të ftohur, p.sh. uthull molle ose lëng limoni. Shpëlajini flokët pas larjes, një ose dy herë në javë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Nuk është thjesht një pije e shijshme. Masazhojeni në flokët tuaj dhe do të jenë me shkëlqim dhe të ushqyer

Dëshironi të keni flokë si nga reklama? Thjesht shtoni këtë në shampon tuaj të rregullt