Kuzhina e ditës

Lëkurë e lëmuar prej kadifeje për natën e Vitit të Ri. Maskë e lirë dhe rezultate si pas procedurave të shtrenjta

10views

Farat e lirit janë të vogla dhe kanë një ngjyrë karakteristike kafe ose të artë, me të cilën i njohim. Ky produkt modest fsheh një fuqi të madhe të lëndëve ushqyese. Përfshirja e tij në dietën tuaj jo vetëm që do t’ju lehtësojë nga kapsllëku dhe problemet e stomakut, por gjithashtu do t’ju lejojë të përmirësoni shpejt lëkurën tuaj dhe të hiqni disa vjet nga fytyra. Si të përdorni lirin për të përfituar plotësisht nga përfitimet e tij?

Foto: shutterstock/Evgenyrychko

Maskë për zbutjen e rrudhave me bazë farat e lirit

Punëtorët me përvojë të salloneve të bukurisë janë para vetes në ofrimin e shërbimeve të reja që synojnë rinovimin e pamjes së fytyrës. Falë gamës së gjerë të ndërhyrjeve, të gjithë do të gjejnë diçka për veten e tyre. Megjithatë, ne nuk mund të përballojmë gjithmonë të vizitojmë vende kaq të shtrenjta. Si mund të ndaloni thellimin e rrudhave me ilaçe shtëpiake dhe të mahnitni mysafirët tuaj në natën e Vitit të Ri?

Thjesht shkoni në dyqan dhe blini një pako me fara liri. Çmimi i një produkti të tillë zakonisht nuk i kalon disa euro dhe përmbajtja e paketimit mjafton që disa maska ​​shtëpiake të shtypin shenjat e plakjes. Gjithçka që ju nevojitet për të bërë një ilaç shtëpiak është 3 lugë fara liri dhe ¼ filxhan ujë të nxehtë.

Si të përgatisni një maskë me fara liri?

  • Filloni duke bluar ose shtypur butësisht farat e lirit me një pirun. Vendosni farat e lirit në një tas të vogël, mbulojini me ujë të nxehtë dhe përziejini mirë.
  • Mbuloni përzierjen me një peshqir të pastër ose një pjatë të vogël dhe prisni 15-20 minuta. Gjatë kësaj kohe, përmbajtja injektohet dhe trashet siç duhet.
  • Pas kohës së caktuar, do të vini re se në tas është formuar një xhel. Para se ta aplikoni në fytyrë, është e nevojshme ta kulloni përmes një sitë për të hequr qafe kokrrat e vogla.
  • Aplikoni maskën e përfunduar jo vetëm në fytyrë, por edhe në qafë dhe dekolte dhe lëreni të veprojë për rreth 15 minuta.
  • Kur të ketë kaluar minuta e fundit, shpëlajeni maskën me ujë të ngrohtë ose infuzion të ftohur kamomil dhe aplikoni një krem ​​dite.
  • Rezultatet e para do t’i shohim vetëm nëse e përdorim rregullisht metodën. Rekomandohet të bëni një maskë prej liri një herë në javë gjatë gjithë muajit.
Foto: shutterstock.com/Amarita

Farat e lirit në një dietë rinovuese

Duket se numri i përdorimit të farave të lirit është i pafund. Vetitë e tyre vlerësohen edhe nga gustatorët, të cilët i shtojnë në sallata, pasta, bukë të grirë, sanduiçe, por edhe në pasta dhe pate të ndryshme. Përdorimi i rregullt i farave të lirit jo vetëm që do të ndihmojë në eliminimin e kapsllëkut dhe uljen e oreksit, por edhe në luftën kundër radikaleve të lira, të cilat janë përgjegjëse për plakjen më të shpejtë të lëkurës.

Farat e lirit të bluar në një pluhur të imët mund të përzihen gjithashtu në kos, smoothie ose pasta shtëpiake. Është një mënyrë e shkëlqyer për të zgjeruar menynë e anëtarëve më të rinj të familjes që hezitojnë të provojnë risi të ndryshme të kuzhinës. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se acidet yndyrore në të cilat janë të pasura farat oksidohen shumë shpejt. Nëse vendosni të përdorni versionin me pluhur, ruajeni në frigorifer për maksimum tre ditë.

Ne mund të kujdesemi për zbutjen e rrudhave jo vetëm nga jashtë, por edhe duke e mbështetur trupin nga brenda. Kjo mund të arrihet me ndihmën e përfitimeve shëndetësore pelte dhe turshi me bazë farat e lirit. Si të përgatisni një produkt specifik të bërë në shtëpi? Thjesht Hidhni 2-3 lugë fara liri në një filxhan, mbulojeni me ujë të ngrohtë dhe lëreni të fryhet për rreth një orë. Pas kësaj kohe, kullojini farat dhe pijeni dy herë në ditë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Kur të pini farat e lirit? Qëndroni në kohën specifike dhe rezultatet do t’ju habisin

Ajo vepron si një hekur rrudhë. Përfshini farat e lirit në dietën tuaj të përditshme dhe në kujdesin e lëkurës