Kuzhina e ditës

Maska e karotës është një shpëtim vjeshte për lëkurën. Efektet do t’i shihni vetëm pas 5 minutash

8views

Në vjeshtë dhe dimër, lëkura e fytyrës është e ekspozuar ndaj ajrit të ftohtë dhe të thatë jo vetëm në shtëpi. Mungesa e dritës së diellit është gjithashtu një problem. Si kujdeseni për lëkurën tuaj në vjeshtë? Provoni këtë maskë të thjeshtë shtëpiake për të hidratuar lëkurën tuaj dhe për të përmirësuar tonin e saj. Ju duhen vetëm tre përbërës.

Foto: pexels.com/Hana Mara

Në vjeshtë, kujdesi për lëkurën, dhe jo vetëm për fytyrën, duhet të përfshijë hidratim dhe mbrojtje ndaj motit të pafavorshëm. Për këtë arsye, ia vlen të përdorni mbrëmjet më të gjata për trajtime spa në shtëpi në këtë periudhë të vitit. Këtu janë të dobishme mjetet juridike shtëpiake. Ju nuk keni nevojë për mjete të ndërlikuara apo produkte të shtrenjta për të bërë këto maska. Gjithçka që ju nevojitet është … fruta ose perime dhe disa gjëra që mund t’i gjeni në kuzhinën tuaj.

Kujdesi për fytyrën në vjeshtë? Gjeni këto perime dhe nuk do të pendoheni

Perimet që lidhen më shpesh me maskat e bëra në shtëpi është kastraveci. Megjithatë, rezulton se nuk është i vetmi produkt direkt nga kuzhina që është i dobishëm për lëkurën. Ka edhe shumë përfitime… karotat. Askujt nuk duhet t’i thuhet se ia vlen të përfshihet në menu. Zakonisht përdoret në supa dhe sallata. Megjithatë, karotat ndihmojnë edhe nga jashtë. Është veçanërisht i përshtatshëm për lëkurat e yndyrshme të prirura për acarim dhe akne, por edhe për lëkurë të ndjeshme dhe të thatë. Përmban vitamina C dhe A, antioksidantë, ndihmon në procesin e rigjenerimit të epidermës dhe, mbi të gjitha, falë përmbajtjes së beta-karotinës, lehtëson inflamacionin dhe përmirëson tonin e lëkurës.

Maska me karota e bërë në shtëpi. Do të jeni të kënaqur me rezultatet

Përveç perimeve, për të bërë një maskë me karrota ju nevojiten edhe mjaltë dhe kos natyral. Falë tyre do të ketë edhe një efekt hidratues, qetësues dhe zbutës të rrudhave. Përgatitja nuk kërkon shumë kohë dhe pjesa më e mundimshme është grirja e karotave në rende të imët. Gjithçka që ju nevojitet janë perime me përmasa të vogla. Pasi ta grini, përzieni me 3 lugë çaji kos natyral, mundësisht të trashë dhe 2 lugë çaji mjaltë. Mund të shtoni një të verdhë veze ose një majë kanellë në lëng mishi, por nuk është e nevojshme. Përziejini dhe aplikojeni në fytyrë. Lëreni të veprojë për 5 minuta, më pas hiqni produktin e tepërt me një peshqir letre dhe pjesën tjetër lajeni me ujë të ngrohtë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Si të ruani karotat për dimër? Këtu janë këshillat dhe truket që mund të përdorni

Ai ha tre karota të mëdha çdo ditë. “Kam vite që e bëj këtë”, thotë ai. Ai i sheh efektet në lëkurën e tij