Kuzhina e ditës

Më pak do të thotë më shumë. Zbatoni rregullin 60:40 dhe stilet tuaja do të duken gjithmonë elegante

7views

“Shumë shumë nga çdo gjë nuk është e shëndetshme”. Kjo thënie vlen edhe për modën. Përputhja e ngjyrave është një gjë, por sasia e tyre është po aq e rëndësishme. Qëndroni në një rregull dhe veshja juaj do të duket gjithmonë elegante dhe me klas.

Foto: Shutterstock/Imazhet e ajrit

Duhet të keni qëndruar të paktën një herë para garderobës tuaj dhe keni kaluar orë të tëra duke menduar se çfarë të vishni dhe si ta kombinoni për t’u dukur bukur. Ndonjëherë mendojmë se diçka përshtatet në mënyrë të përkryer, por në praktikë rezulton të jetë një kombinim krejtësisht i pasuksesshëm. Ia vlen ta bëni më të lehtë bashkimin e një veshjeje dhe zbatimin e rregullit të tre ngjyrave. Cilet?

Rregulli i 3 ngjyrave. Do ta bëjë jetën më të lehtë për çdo grua

Rregulli i tre ngjyrave përfshin krijimin e veshjeve të përbëra nga maksimumi tre ngjyra. Ngjyra kryesore duhet të përbëjë 60% të veshjes dhe dy ngjyrat e tjera 40%. Në rastin e ngjyrës kryesore, flasim për bazën e veshjes, nuancën më të spikatur që i jep karakter të gjithë stilimit. Mund të jetë, për shembull, një fustan, një fund ose një pallto. Aksesorët në ngjyra të tjera mund të jenë këpucët, një çantë dore, bizhuteri ose një rrip. Ata duhet të balancojnë intensitetin e ngjyrës kryesore, të plotësojnë të gjithë dhe të ofrojnë një kontrast të lehtë. Falë kësaj, ju do të krijoni një përbërje të ekuilibruar.

Cilat tre ngjyra shkojnë mirë së bashku? Këto lidhje janë të sigurta

Baza mund të jetë një ngjyrë neutrale si e bardhë, e zezë ose bezhë. Nëse ndiheni më mirë në ngjyrat e heshtura, zgjidhni nuanca të ndryshme të kafesë dhe jeshiles. Me guxim gratë mund të kombinojnë nuanca të kundërta si të verdhë dhe vjollcë, portokalli dhe blu. Nëse stilimi përbëhet nga më shumë se tre ngjyra, efekti do të jetë mahnitës. Me gjithë këtë, është e vështirë të ruash konsistencën dhe harmoninë e ngjyrave. Këtu janë disa shembuj të kombinimeve të provuara të ngjyrave:

  • Kafe, e zezë, blu.
  • E bardhë, gri, e zezë.
  • Bezhë, e zezë, e bardhë.
  • E gjelbër, kafe, e zezë.
  • Blu, jeshile, bezhë.
  • Rozë, e zezë, e bardhë.
  • Portokalli, blu, bezhë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ngjyra rinovuese të thonjve për vjeshtë. Ideale për femrat 50+

Dëshironi të humbni peshë dhe të hiqni dorë nga buka? Një dietologe shpjegon nëse ia vlen