Kuzhina e ditës

Mendohuni dy herë përpara se të hiqni flokët tuaj gri. Ekspertët shpjegojnë se cilat janë rreziqet

16views

A e përshpejton thinjan shkulja e flokëve? Shumë zonja ia bëjnë vetes këtë pyetje sapo fijet e para të argjendta shfaqen në kokën e tyre. Ekspertët kanë komentuar këtë pyetje dhe kanë shpjeguar se çfarë ndodh në të vërtetë me flokët tanë pasi janë shkulur dhe si lidhen me thinjjen.

Foto: shutterstock.com/Pixel-Shot

Ndërsa rriten, shumë gra përjetojnë qimet e para të thinjura në kokë. Shumë prej nesh thjesht nxjerrin fije argjendi individuale për t’i hequr qafe ato. A duhet ta bëni vërtet këtë? Shikoni mendimin e këtij eksperti dhe shikoni nëse po bëni një gabim.

A e përshpejton thinjan shkulja e flokëve? Ekspertët e dyshojnë

Prej vitesh, besohet se nxjerrja e qimeve të thinjura mund të përshpejtojë thinjjen e qimeve të tjera. Rezulton se ndërsa dëmton folikulat e flokëve, nuk ka domosdoshmërisht pasojat që duket. Pse flokët bëhen gri? Kjo është e gjitha sepse me kalimin e moshës, ne kemi gjithnjë e më pak melaninë në trupin tonë. Thinja mund të varet edhe nga gjenet dhe madje edhe nga një jetë stresuese. Në një intervistë me Huffington Post, stilisti londinez Michael Van Clarke shpjegoi se si nxjerrja e flokëve gri mund të ndikojë në ciklet e rritjes së flokëve. – “Flokët e thyer që keni prerë do të pushojnë dhe pas rreth tre muajsh do të fillojë një tjetër cikël rritjeje”, tha ai. – Në çdo cikël pas rreth 20 vitesh jetë, flokët hollohen pak dhe qëndrojnë në kokë pak më të shkurtër. Ciklet zgjasin mesatarisht pesë vjet dhe numri i cikleve është i kufizuar.

Në një intervistë me This Morning, Dr. Karan u pyet drejtpërdrejt nëse qimet gri shkulen dhe qimet e tjera rriten përsëri. Ekspertja ka dhënë një përgjigje që ka larguar dyshimet e shumë femrave. – “Ata nuk do të rriten përsëri, kjo është për shkak se mund të ketë vetëm një fije floku në çdo folikul, kështu që nxjerrja e një floku gri nuk do të bëjë që të gjitha folikulat përreth të bëhen gri.” ajo tha.

Si të fshehni flokët gri pa u lyer? Përdorni përbërës natyralë

Nëse dëshironi të mbuloni qimet e para gri, nuk keni nevojë për bojëra të veçanta nga dyqani. Përbërësit tërësisht natyralë që mund t’i keni tashmë në kuzhinën tuaj do të funksionojnë gjithashtu mirë. Në këtë rast, një grusht lëvozhga arre do t’ju ndihmojë. Hidhni mbi to ujë të vluar dhe lërini të zhyten për një orë, më pas shpëlani flokët pasi t’i kulloni dhe ftohen. Ngjyra natyrale e fijeve tuaja do të thellohet dhe flokët gri do të zhduken me përdorim të rregullt. Megjithatë, para përdorimit të parë, mos harroni të bëni një test alergjie në një pjesë të vogël të lëkurës.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Modelet më të mira të flokëve për të mbuluar flokët gri. Zbuloni mënyra natyrale për të marrë fije argjendi

Hidhni një lugë çaji karafil në ujë dhe përdorni dy herë në ditë. Ata do të veprojnë si një eliksir i rinisë