Kuzhina e ditës

Mënyra të shpejta për të mbuluar flokët gri. Ju nuk keni nevojë për bojë për këtë

11views

)

Ndërsa plakemi, gjithnjë e më shumë qime gri shfaqen në kokën tonë. Prandaj, shumë gra vizitojnë rregullisht parukierin për t’i hequr qafe, por ndryshe nga sa mund të mendoni, flokët e thinjura mund të mbulohen jo vetëm me ngjyrë. Ka mjete juridike shtëpiake që janë po aq efektive. Çfarë duhet të bëni?

Si të mbuloni flokët gri?
Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Pse flokët fillojnë të grihen?

Thinja e flokëve është një proces natyror që përparon me kalimin e moshës. Pastaj fijet e flokëve humbasin ngjyrën e tyre natyrale dhe kthehen në argjend. Megjithatë, ndonjëherë flokët gri shfaqen për shkak të stresit të rëndë.

Megjithatë, më së shpeshti është një shenjë e kalimit të kohës, dhe qimet e para të thinjura janë të dukshme midis moshës 35 dhe 40 vjeç. Megjithatë, për arsye gjenetike, ato mund të shfaqen shumë më herët se sa pritej.

Melanocitet janë përgjegjës për praninë e pigmentit në flokë. Shkaku i thinjave është zhdukja e tyre, gjë që çon në një ulje të sintezës së melaninës, si rezultat i së cilës flokët humbasin ngjyrën e tyre natyrale.

Si të mbuloni flokët gri? Provoni një ilaç në shtëpi

Mjetet juridike shtëpiake për kujdesin e flokëve janë shumë të njohura sepse janë të lira dhe efektive. Metoda të tilla bazohen në përdorimin e produkteve që gjenden pothuajse në çdo familje dhe kështu ndodh edhe me mënyrat për të mbuluar flokët e thinjura.

Çaji i zi mund të jetë i dobishëm në mbulimin e flokëve gri. Thjesht vendosni gjethet e thara të çajit në një tas dhe mbulojini me rreth një litër ujë të vluar. Pas zierjes, kullojeni çajin dhe përdorni lëngun e ftohur për shpëlarje. Hapi tjetër është të lani flokët dhe keni mbaruar.

Infuzion i kamomilit i pasuruar me lëng limoni mund të përdoret gjithashtu për të maskuar flokët gri. Një shpëlarje me bazë kafeje do të funksionojë në mënyrë të ngjashme. Vlen të theksohet se llumi i kulluar i kafesë mund të përdoret si një skrab shtëpiak që heq në mënyrë efektive lëkurën e vdekur dhe e bën lëkurën jashtëzakonisht të lëmuar dhe të fortë.

Shumë njerëz rekomandojnë gjithashtu një shpëlarje me arra. Për të përgatitur shpëlarjen e arrës, lëvozhgat e arrës mbulohen me ujë të vluar dhe lihen për rreth një orë. Pas kësaj kohe, lëngu duhet të kullohet dhe flokët duhet të shpëlahen në të.

Rezultatet më të mira arrihen me trajtim të rregullt. Ilaçet shtëpiake për flokët gri rekomandohen deri në dy herë në javë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë

Ju keni lexuar për të në Bibël. Shtoni 2 pika në krem ​​dhe aplikojeni në fytyrë. Ju do të vini re efektet në një kohë të shkurtër