Kuzhina e ditës

Modelet më të mira të flokëve për të fshehur flokët gri. Zbuloni mënyra natyrale për të marrë fije argjendi

5views

Flokët gri janë një kompleks mjaft i zakonshëm tek meshkujt dhe femrat e të gjitha moshave. Me kalimin e moshës, flokët shpesh mund të hollohen dhe dobësohen. Në raste të tilla, ne zakonisht kërkojmë mënyra për të fshehur fijet e argjendta pa stres të panevojshëm në fijet tashmë të dobëta të flokëve. Ne do t’ju tregojmë se cilat metoda të thinjave ia vlen të provoni nëse nuk dëshironi të përdorni ngjyrosje.

Foto: shutterstock/fizkes

Fijet gri, të holla dhe të dobëta nuk janë fundi i botës. Zbuloni se si t’i ktheni flokët tuaj shkëlqimin e dikurshëm dhe të dukeni bukur. Në shumë raste, jo vetëm ngjyrosja do të ndihmojë, por edhe modeli i duhur i flokëve.

Si të maskoni flokët gri?

Një metodë që është veçanërisht e popullarizuar tek meshkujt është përdorimi i një heqës qimesh. Këto janë kozmetikë që mund të përdoren për të mbuluar butësisht flokët gri dhe për të nxjerrë në pah ngjyrën natyrale të flokëve tanë. Trajtimi për zbardhjen e flokëve zgjat më pak se 10 minuta dhe kozmetika e farmacive nuk është e frikshme për çmimin e tyre. Por eshte një metodë që mund të jetë joefektive, veçanërisht për flokët e gjatë.

Një mënyrë tjetër për të mbuluar flokët gri është zgjidhni ngjyrat e flokëve pa amoniak. Është e rëndësishme të sigurohemi që kozmetika që përdorim të jetë e butë me flokët dhe të mos i dobësojë ato. Megjithatë, nuk është opsioni ynë i vetëm.

Një mënyrë për t’u marrë me flokët gri – tonerët dhe maskat

Ngjyrosja e rregullt mund të jetë stresuese për flokët. Për fat të mirë, ka produkte që e bëjnë të lehtë dhe të shëndetshëm mbulimin e flokëve gri. Mund të përdorim një shampo ngjyrosëse ose një maskë ngjyrosëse për të mbuluar flokët e thinjur. Këto janë produkte që ofrojnë jo vetëm ngjyrë, por edhe kujdes për flokët. Ato mund të përdoren edhe pas çdo larje flokësh. Në këtë mënyrë efekti zgjat dhe flokët nuk rëndohen.

Vijat gri në flokët biondë shkojnë në mënyrë perfekte me tonet vjollcë, rozë dhe madje blu. Ngjyra e vijave gri do të jetë e ekuilibruar dhe ngjyra e flokëve do të jetë uniforme. Për tonet e errëta dhe të kuqe, maskat që përputhen me ngjyrën natyrale të flokëve do të funksionojnë mirë.

Foto: shutterstock/goodluz

Është e rëndësishme të mbani mend se ngjyra që merrni mund të mbulojë vetëm gritë – nuk do t’i fshehë ato plotësisht. Nëse dëshironi të mbuloni tërësisht me ngjyrë flokët e thinjur, duhet të zgjidhni tonerët, pra ngjyrat gjysmë të përhershme. Efekti i tyre zgjat deri në disa javë.

Modele flokësh ideale për flokë gri

Flokët gri do të duken mirë me modele flokësh me gjatësi të shkurtër dhe të mesme. Modeli i flokëve më popullor dhe i gjithanshëm që do t’i përshtatet shumicës së grave është bob. Prerja mund të rregullohet sipas preferencave tona dhe tipareve të fytyrës. Një bob është një prerje klasike që shton klasin dhe i bën flokët e hollë të duken bukur.

Tifozët e modeleve ekstreme të flokëve mund të zgjedhin një prerje pixie. Një prerje pixie është një model flokësh në të cilin fijet në anët dhe mbrapa janë shumë të shkurtra dhe ato në pjesën e përparme dhe të sipërme janë pak më të gjata. Një prerje pixie mund të shtojë një karakter të egër, por avantazhi i tij më i madh është se është shumë rinovues. Gratë e pjekura i zgjedhin ato, veçanërisht nëse vlerësojnë rehatinë dhe një pamje në modë.

Si të maskoni flokët e thinjura pa u lyer?

Një mënyrë e provuar për të trajtuar flokët gri, nëse nuk duam të vendosim për lyerjen, është shpëlarje flokësh. Me ndihmën e përbërësve natyralë, ne mund t’i bëjmë fijet të duken më mirë dhe të humbasin ngjyrën e tyre gri.

Shpëlarja më efektive mund të përgatitet nga kafeja. Mjafton të përgatisni kafe të fortë, p.sh. 6 lugë kafe të bluar për 500 ml ujë të nxehtë. Pas shoshitjes së llumit të kafesë, ndoshta holloni tretësirën me ujë në një raport 1:1 dhe më pas shpëlani flokët me ujë të ftohtë. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Çaj ka një efekt të ngjashëm në flokë. Infuzionet e kamomilit, sherebelës ose rozmarinës gjithashtu mund të thellojnë natyrshëm ngjyrën e fijeve dhe t’u japin atyre volum dhe shkëlqim.

Foto: shutterstock.com/eugenehill

Megjithatë, e vetmja pengesë e kësaj metode është koha. Nëse shpëlarësit përdoren rregullisht, efektet e para mund të shihen vetëm pas 2-3 javësh. Prandaj, kjo zgjidhje mund të mos jetë e përshtatshme për njerëzit e paduruar.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Qepë për flokë gri? Kjo nuk është shaka. Përdoreni atë dhe mund të harroni vizitat në parukeri dhe lyerjen

Metoda në shtëpi për flokët gri pa lyerje? Ziejini lëkurat për 30 minuta. Punon shpejt dhe me efikasitet