Kuzhina e ditës

Në vend që ta shtoni në sallatën tuaj, përdorni atë në kujdesin tuaj të përditshëm. Lëkura juaj do t’ju falënderojë

19views

Ngjyrosja e lëkurës shkaktohet nga një mbiprodhim i melaninës. Njollat ​​më të mëdha ose më të vogla mund të jenë rezultat i plakjes natyrale, por edhe ekspozimit ndaj dritës së diellit ose ndryshimeve hormonale. Nuk ka nevojë të kërkoni kozmetikë të shtrenjtë për t’i hequr qafe ato. Shumica e tyre mund të hiqen me mjete natyrale, përfshirë domatet. Ne do t’ju këshillojmë se si t’i përfshini ato në kujdesin tuaj të përditshëm të lëkurës.

Foto: shutterstock/kitzzeh

Maskat e bëra në shtëpi mund ta ndihmojnë shumë lëkurën – ato kujdesen për të, e ushqejnë, e hidratojnë, ngadalësojnë procesin e plakjes dhe i japin shkëlqim. Ato mund të përgatiten nga shumë produkte të ndryshme që i gjeni pothuajse në çdo kuzhinë.

Shumica e zonjave dhe zotërinjve kanë lidhje të shkëlqyera me maska ​​me kastravec, të cilat pastrojnë lëkurën dhe kanë një efekt qetësues në të. Një tjetër përbërës i njohur është treguar se merret me njollat ​​dhe është ideal për lëkurën e prirur ndaj akneve. Si të bëni një maskë domate dhe çfarë efektesh mund të ketë? Ne shpjegojmë.

Domatet dhe njolla e lëkurës. Si mund të ndihmojnë?

Domatet ndihmojnë në heqjen e njollës së lëkurës. Mjafton ta prisni në feta, ta aplikoni në fytyrë, ta lini të veprojë për 20 minuta dhe të fërkoni mirë lëngun që del prej tij.

Një maskë me domate dhe limon është gjithashtu e mrekullueshme për trajtimin e njollave. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, limoni është gjithashtu i shkëlqyeshëm për trajtimin e çngjyrosjes së lëkurës. Domatet do të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit si dhe shfaqjen e poreve. Për të krijuar një përzierje për kujdesin e lëkurës, thjesht shtoni 4 lugë gjelle lëng limoni në lëngun e gjysmës së domates. Përziejini gjithçka tërësisht dhe aplikojeni në fytyrë duke përdorur një top pambuku. Lëreni maskën në lëkurë për një çerek ore dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Domate dhe akne. Maskë shtëpiake për puçrrat

Domatet janë burim i shumë vitaminave dhe mineraleve. Ndër të tjera, ato përmbajnë vitaminë A, vitaminë C, vitaminë E, vitaminë K ose vitamina B. Ato janë gjithashtu një burim i magnezit, hekurit dhe kaliumit. Prandaj, ia vlen t’i përfshini ato në dietën e përditshme. Megjithatë, ato mund të përdoren edhe nga jashtë, për shembull si ilaç për puçrrat.

Ndër të tjera mund të përgatitet nga domatet maskë domate me gjizëe cila ka një efekt pastrues dhe hidratues, si dhe një maskë akne e bërë nga lëpjetë dhe domate, e cila duhet të aplikohet çdo ditë të dytë për 3-4 javë.

Pjesa më e rëndësishme e maskave të puçrrave është tuli i domates. Një mënyrë efektive për të trajtuar lezionet e lëkurës është shtimi i niseshtës së patates në të. Për ta bërë këtë, merrni tulin e perimeve të ziera dhe të qëruara, vendoseni në një tas dhe më pas shtoni një lugë niseshte patate. Grini tulin me pirun dhe përzieni, më pas aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për rreth 15-20 minuta. Aplikimi i një maske të tillë çdo dy ditë duhet të sjellë së shpejti rezultate të bujshme dhe të ndihmojë në heqjen e puçrrave.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Këto barishte jeshile veprojnë si një paketë fytyre. Marr një grusht dhe e mbuloj me ujë. Efekti është fenomenal

2,50 € për reduktimin e rrudhave? Është e mundur. Ju duhet vetëm një përbërës i njohur