Kuzhina e ditës

Në vend që të hidhja lëvozhgat e mandarinës, fshiva këmbët me to. Punon siç pritej

11views

Thembrat e thata dhe të çara janë një problem me të cilin përballen shumë njerëz. Edhe nëse disa njerëzve nuk u intereson në dimër, kur veshim këpucë të strukturuara, është gabim, sepse këmbët duhet të kujdesen gjatë gjithë vitit. Sidomos sepse gjatë kësaj periudhe keni në dorë një trajtim që do të kujdeset në mënyrë të shkëlqyer për ta.

Foto: pexels.com/Yulia Ilina

Krishtlindjet shoqërohen në mënyrë të pashmangshme me një pemë të zbukuruar me drita dhe dekorime të gazuara, dhurata dhe një tryezë plot të mira. Ka edhe mandarina të shëndetshme dhe aromatike. Ky është një frut që thuajse të gjithë e hanë gjatë gjithë dimrit, por para se të arrini në brendësinë e shijshme, duhet të hiqni lëkurën, e cila më pas përfundon në koshin e plehrave. A e dini se mund ta përdorni akoma? Dhe kjo për një qëllim mjaft të madh dhe të kujdesshëm. Si saktësisht?

Për çfarë të përdorni mandarinat? Përdorni lëvozhgat për kujdes

Kur hamë mandarina të shijshme, shpesh i hedhim lëvozhgat e tyre në plehra. Ky është një gabim, sepse ne mund t’i përdorim me sukses në kujdesin tonë të përditshëm. Metoda është vërtet e parëndësishme dhe nuk kërkon ndonjë përbërës tjetër të zbukuruar. Çfarë përfshin saktësisht? Thjesht fërkoni lëvozhgat në këmbë. Bëjeni rregullisht dhe do të vini re ndryshimet pozitive shumë shpejt.

Kujdesi për këmbët në shtëpi duke përdorur mbetjet. Arrini për lëvozhgat e mandarinës

Peeling mandarine për këmbë të bukura do të vlerësohet veçanërisht nga njerëzit që luftojnë me thatësinë dhe ndonjëherë plasaritjen e lëkurës në këtë zonë. Përdorimi i rregullt do të ketë një efekt tonifikues dhe freskues dhe në të njëjtën kohë eksfolon butësisht lëkurën e kornizuar. Këmbët tuaja do të ndihen dukshëm më të buta dhe më të lëmuara. Përveç kësaj, lëkura e mandarinës ka një efekt antibakterial, prandaj është e përshtatshme për problemet e përsëritura të mykut ose djersitjen e tepërt. Sigurisht, mos harroni se në raste të tilla vizita te mjeku është prioritet, por këtë truk mund ta përdorni si një suplement trajtimi dhe kujdesi me efekte shtesë.

Çfarë mund të bëni nga lëvozhga e mandarinës? Agjent pastrimi i bërë në shtëpi

Lëvoret e mandarinës mund t’i përdorni jo vetëm për qëllime kozmetike, por edhe për prodhimin e një agjenti pastrimi ekologjik. Ato merren edhe me njollat ​​e yndyrshme. I mbulojmë me uthull dhe i vendosim në një vend të errët për një javë, pasi të kalojë koha i kullojmë dhe i hollojmë me ujë. Veprimi antibakterial thyen pluhurin, njollat ​​dhe njollat ​​e bezdisshme.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Si të zgjidhni mandarinat më të mira? Shikoni lëkurën, por diçka tjetër është e rëndësishme

Fshini mobiljet me lëvozhgën e mandarinës. Pronarët e maceve do ta vërejnë ndryshimin pas vetëm disa sekondash