Kuzhina e ditës

Në vjeshtë ky problem i flokëve rikthehet si bumerang. Produkti që keni në frigorifer do t’ju ndihmojë

8views

Ndodh shpesh që përdorimi i produkteve kozmetike të gatshme të mos sjellë rezultatet e pritura. Në raste të tilla, mjete të ndryshme shtëpiake vijnë në shpëtim. Ne do t’ju tregojmë se si të përgatisni një maskë me vezën si përbërës kryesor.

Foto: shutterstock/Zyn Chakrapong

Metodat e kujdesit të flokëve në shtëpi kanë qenë jashtëzakonisht të njohura prej vitesh. Ato nuk janë vetëm të lira, por shpesh edhe shumë efektive. Një metodë e tillë popullore është maska ​​me vezë. Ne do t’ju tregojmë se si ta përgatisni dhe në cilat raste ia vlen ta përdorni.

Në vjeshtë, ky problem kthehet si një bumerang

Rënia e flokëve dhe zbokthi janë probleme shumë të zakonshme në vjeshtë dhe dimër. Fatkeqësisht, shpesh ndodh që përdorimi i produkteve kozmetike të gatshme të mos sjellë rezultatet e pritura. Çfarë mund të bëjmë në raste të tilla? Një maskë e bërë në shtëpi me vezën si përbërës kryesor vjen në shpëtim. Si ta përgatisim? Receta është shumë e thjeshtë!

Maska me vezë në shtëpi – recetë hap pas hapi

Fillimisht ndajmë të bardhat nga e verdha. Më pas duhet t’i rrahim me kamxhik. Në hapin tjetër do t’i përziejmë së bashku. Aplikojeni këtë maskë në skalpin tuaj. Lëreni për rreth gjysmë ore dhe më pas shpëlajeni në fund. Vlen të theksohet se të verdhat e vezëve përmbajnë, ndër të tjera, një sasi të madhe squfuri. Kjo, nga ana tjetër, e bën një maskë të tillë një lehtësim të përsosur nga zbokthi dhe redukton humbjen e flokëve.

Maskë shtëpiake me vezë si përbërës kryesor. Kjo vlen të kujtohet

Megjithatë, vlen të përmendet se, si me mjetet juridike të tjera shtëpiake, rregullsia dhe këmbëngulja janë shumë të rëndësishme – nuk mund të presim rezultate spektakolare pas një trajtimi. Kjo maskë rekomandohet të aplikohet në flokë dy herë në javë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Sa shpesh mund t’i lyeni flokët? Qëndroni në një rregull dhe flokët tuaj do të qëndrojnë në gjendje të mirë

Fytyra dhe qafa fillojnë të bashkohen? Ju nuk duhet të shkoni nën thikë. Merrni 15 minuta