Kuzhina e ditës

Një shpëlarje efektive nga dyqani ushqimor për 2 euro është një hit. Mëngjesin do ta përshëndetni me flokë super të lëmuar

12views

Nuk është e nevojshme të shkoni larg për të gjetur një mënyrë efektive për të pasur flokë të lëmuar dhe një skalp të shëndetshëm. Ilaçi shtëpiak për ndryshimin e vogël është përsëri popullor dhe mund ta gjeni pothuajse në çdo dyqan ushqimor.

Foto: shutterstock/Kourdakova Alena

Shumë gra ëndërrojnë për flokë të gjatë, të trashë dhe një skalp të shëndetshëm. Në vend që të shpenzoni para për produkte të shtrenjta për kujdesin e flokëve, mund të përdorni edhe zgjidhje alternative dhe natyrale që tashmë janë përdorur nga nënat dhe gjyshet tona. Ato nuk janë vetëm efektive dhe të lira, por edhe efektive.

Uthull molle për flokët. Ky produkt mund të jetë çelësi i të gjitha problemeve tuaja me flokët

Uthulla e mollës është një përbërës i fuqishëm që po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet në botën e kujdesit të flokëve për aftësitë e saj. Jo vetëm që ndihmon në rifreskimin e çdo modeli flokësh, por gjithashtu nxit rritjen e shpejtë të flokëve dhe shton shkëlqimin si asnjë produkt tjetër për kujdesin e flokëve. Kur aplikohet, mbyll kutikulën e flokëve, kështu që ndihmon në ruajtjen e thellësisë së ngjyrës edhe pas lyerjes.

  • Ka veti antibakteriale që pastrojnë lëkurën e kokës,
  • Acidet natyrale alfa-hidroksi eksfolojnë butësisht, stimulojnë rinovimin e qelizave dhe krijojnë një mjedis optimal për rritjen e flokëve.
  • Mbyll skalpin e kokës, ruan lagështinë dhe u jep fijeve shkëlqim optimal,
  • ndihmon në reduktimin e thyerjes dhe kërcitjes së flokëve, ruan elasticitetin dhe rregullon ngjyrën, duke parandaluar zbehjen e tyre.

Shpëlarje me uthull. Jepini flokëve tuaj një bombë vitaminë nga frutat sllovake

Ju mund të përdorni uthull molle si shpëlarës për të përmirësuar gjendjen e kokës dhe flokëve tuaj. Nëse dëshironi të rregulloni intensitetin e përzierjes, shtoni ujë në një raport 1:2. Shpëlarjen mund ta përdorni çdo 2-3 larje flokësh, por jo më shpesh se një herë në javë, në mënyrë që të mos thahen shumë fijet.

  • Vendoseni përzierjen në një shishe të pastër me një majë spërkatës.
  • Lani dhe rregulloni flokët me kondicioner, më pas shpëlajini.
  • Thani flokët në dush dhe hiqni ujin e tepërt.
  • Më pas aplikoni butësisht përzierjen dhe masazhojeni butësisht në lëkurën e kokës me duart tuaja.
  • Lidhni flokët në një bisht ose fiksoni në majë të kokës me një kapëse dhe lëreni produktin të veprojë për disa minuta.
  • Përdorni ujë të vakët ose të ftohtë për të mbyllur shtresën e jashtme të flokëve dhe për të mbajtur lagështinë.

Një mënyrë tjetër për të përdorur uthullën e mollës si pjesë e kujdesit të flokëve është shtoni disa pika maskës ose kondicionerit tuaj të preferuar. Shtimi i këtij produkti do të ndihmojë në shtimin e shkëlqimit, hidratimit dhe lehtësimit të krehjes. Përveç kësaj, ju do të paguani afërsisht 2 euro për një litër produkt.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë

Përzieni me ujë dhe aplikojeni në fytyrë për 20 minuta. Lëkura juaj do të jetë po aq e lëmuar sa ajo e një fëmije