Kuzhina e ditës

Nuk do të ketë asnjë gjurmë të lëkurës së yndyrshme. Ndrysho xhelin e fytyrës me sapun me këtë përbërës

18views

Mund të ketë shumë shkaqe të akneve dhe pikave të zeza, por kujdesi i duhur i lëkurës do t’ju ndihmojë të përmirësoni pamjen e lëkurës tuaj. Nëse keni probleme edhe me lëkurën e yndyrshme, sigurohuni që të provoni një përbërës unik. Falë tij, problemet tuaja të lëkurës do të bëhen një gjë e së shkuarës.

Foto: shutterstock/showcake

Kur kemi të bëjmë me probleme të ndryshme të lëkurës, ne gjejmë shumë zgjidhje për të përmirësuar pamjen e lëkurës sonë. Megjithatë, ekziston një përbërës që bën një punë të shkëlqyer për të reduktuar shfaqjen e puçrrave dhe pikave të zeza. Mund ta blini në farmaci pothuajse falas, madje në shumë dyqane mund të gjeni sapun me përmbajtje rreth 5 euro për copë.

Sapun karboni për lëkurë rrezatuese dhe jo vetëm. Çfarë lloj lëkure ju pëlqen?

Sapun me karbon aktivsiç është etiketuar, është një produkt i shkëlqyer që ndihmon në luftimin e akneve. E gjitha falë këtij përbërësi të vetëm i cili Llojet e lëkurës me vaj dhe të përzier do ta vlerësojnë veçanërisht atë. Tashmë pas përdorimit të parë, mund të vini re se lëkura juaj do të jetë më pak e yndyrshme dhe me shkëlqim. Qymyri i aktivizuar është gjithashtu fantastik për aknet, pikat e zeza dhe seborrenë. E gjithë kjo sepse pastron thellësisht dhe tërësisht lëkurën, duke rezultuar në lëkurë të freskët dhe rrezatuese. Gjithashtu mund të lehtësojë irritimin dhe të zhbllokojë poret.

Sapun me karbon aktiv. Falë vetive të produktit, ju mund ta përdorni atë në shumë mënyra

Sapuni me qymyr druri mund të përdoret në mënyra të ndryshme. Së pari është e shkëlqyeshme për të larë fytyrën si hap i dytë pastrimi dhe në mëngjes për të freskuar lëkurën pas natës. Thjesht shkumoni sapunin në duar dhe lani fytyrën me shkumën që rezulton për rreth 2 minuta. Pas kësaj kohe, shpëlajeni produktin dhe në fund përdorni preparatet tuaja të preferuara hidratuese. Ju mund të përdorni sapun me qymyr në një mënyrë të ngjashme edhe për larjen dhe kujdesin e trupit. Sidomos nëse puçrrat shfaqen në shpinë, dekolte dhe shpatulla.

Vetëm sapuni me qymyr do të shpëtojë lëkurën tuaj. Mund të përgatisni edhe një maskë të bërë vetë

Është një ide e mirë që të përfshini jo vetëm sapunin me qymyr në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, por edhe vetë qymyrin e aktivizuar dhe të përgatisni një maskë shtëpiake prej tij. Thërrmoni dy pastile në një lugë gjelle kos natyral ose spërkatni pluhurin nga dy kapsula dhe përzieni plotësisht. Aplikojeni produktin e përfunduar në lëkurën e pastruar për 10 minuta, pas kësaj kohe shpëlajeni me ujë të vakët dhe vazhdoni me kujdesin standard të lëkurës. Poret tuaja do të tkurren, lëkura juaj do të hidratohet dhe lëkura juaj nuk do të jetë më me shkëlqim. Megjithatë, bëni një test alergjie përpara përdorimit të parë.

Foto: shutterstock/AlessandroBiascioli

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ky frut do të zëvendësojë serumin kundër plakjes. Aplikojeni në fytyrën tuaj për 10 minuta dhe shikoni ndryshimin menjëherë

Këtë recetë kremi dimëror e kemi në familje prej vitesh. Gjyshja ka ende lëkurë si kadife