Kuzhina e ditës

Nuk ka gërvishtje, flluska apo dhimbje. Ja si të mbijetoni natën me taka

11views

Të referuara ndonjëherë si aksesori kryesor femëror, ato janë bërë gjithashtu një pjesë thelbësore e garderobës suaj të Vitit të Ri. Megjithatë, kalimi i disa orëve në këpucë me taka të larta mund të jetë mjaft sfidues dhe një argëtim i tillë shpesh përfundon me gërvishtje të dhimbshme apo edhe flluska. Pra, çfarë mund të bëni për të parandaluar pasojat e pakëndshme? Merreni për zemër këtë këshillë.

Foto: shutterstock/S_Photo

Si mësohen këmbët me takat? Veproni menjëherë pas blerjes

Por pas disa orësh në këpucë me taka të larta, ne fillojmë të dyshojmë përkushtimin tonë ndaj bukurisë. Këmbët e lodhura së shpejti do të fillojnë të qajnë për ndihmë dhe gjithçka që duam është të heqim qafe ato këpucë të pakëndshme sa më shpejt të jetë e mundur. Por ju vetëm duhet të veproni përpara se të bëhet dëmi.

Ne duhet të mendojmë për dhimbjen dhe plasaritjen e këmbëve tashmë kur blejmë këpucë të reja. Nëse dëshironi të kërceni gjithë natën me stileto të reja, mos i blini ato në internet. Atëherë nuk keni mundësi t’i provoni dhe të kontrolloni nëse janë aq të rehatshme sa duken.

Kur bëni blerje në dyqan, mbani mend këtë këpucët stiletto duhet të përshtaten në mënyrë të përkryer në këmbë. Nëse në fillim mendoni se këpuca ka formë të keqe ose thembra është shumë e lartë, mos e blini. edhe nëse këpucët e ngjashme janë ëndrra juaj më e madhe. Mos i thuaj vetes se mund të qëndrosh. Në fund të fundit, kalimi i natës në to do të jetë një makth i vërtetë. Dhe nata e Vitit të Ri është e gjitha për argëtim.

Çfarë duhet të bëni për t’u ndjerë rehat me taka? Truket e provuara dhe të testuara

Kur këpucët e ëndrrave tuaja dhe mbi të gjitha rehati të hyjnë në gardërobën tuaj para “ditës së madhe”, vishni ato disa herë dhe ecni nëpër apartament në to. Nëse dëshironi t’i “shtrini” edhe më shumë, vishni çorape të trasha përpara se të vishni këpucët e festës së Vitit të Ri. Nëse ndjeni presion diku, kapni një tharëse flokësh dhe fryni ajrin e nxehtë mbi to.

Aplikoni një shtresë pak para se të dilni jashtë krem hidratuespër të mbrojtur këmbët tuaja nga gërvishtjet e mundshme.

Foto: shutterstock/Anton Kor

Cilat gishta duhet të ngjiten për stiletto? Mos harroni këtë këshillë

Rritni komoditetin e veshjes së takave të larta me një truk që modelet e përdorin në shkallë të gjerë. Ky truk pushon në ngjitjen e gishtave të tretë dhe të katërt me shirit mjekësor ose allçi. Midis këtyre gishtave ka një degë nervore që i ekspozohet presionit gjatë ecjes. Duke i bashkuar ato, presioni neutralizohet, duke parandaluar dhimbjen.

Është gjithashtu mirë para festimeve të Vitit të Ri spërkatni këmbët me deodorant, i cili eliminon mundësinë e djersitjes së lëkurës dhe më pas rrëshqitjes së këpucëve ose rripave. Në rastin e këpucëve me taka të larta, ia vlen të fryni avull.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ky truk garanton këmbë më të holla pa taka. “Nuk do ta kisha menduar kurrë këtë, por me të vërtetë bën ndryshim!”

Natën e Vitit të Ri pa një ide flokësh? Këtu janë 3 modele flokësh të minutës së fundit që janë të shpejta, të lehta dhe magjepsëse!