Kuzhina e ditës

Nxitoni në farmacinë më të afërt. Kjo ndërhyrje për 3 euro do të kursejë lëkurën e thatë të fytyrës

11views

Çfarë lidhje ka një farmaci sllovake me kujdesin korean ndaj lëkurës? Ky produkt kushton rreth 3 euro. Me të në dorë mund të kryeni një trajtim jashtëzakonisht ushqyes dhe hidratues, për të cilin lëkura juaj do t’ju falënderojë. Vizitoni farmacinë tuaj më të afërt dhe shikoni vetë.

Slugging – kujdesi i lëkurës
Foto: shutterstock/Anna Gawlik

Në dimër, lëkura jonë përballet me kushte të pamëshirshme të motit, kështu që produktet tradicionale hidratuese shpesh nuk janë të mjaftueshme. Megjithatë, ekziston një metodë e lirë dhe efektive e njohur në Kore si “slugging“, të cilat mund të sjellin lehtësim në kujdesin për fytyrën tuaj gjatë stinës së dimrit. Për këtë do t’ju duhet vazelinë, të cilën mund ta blini për rreth 3 euro në farmacinë më të afërt.

Vazelinë: një hidratues i lirë dhe efektiv në kujdesin korean për lëkurën

Emri i kësaj metode, “slugging”rrjedh nga fjala “slug” që do të thotë kërmilli, që tregon se elementi kryesor është grasimi intensiv. Sekreti i kësaj teknike është një produkt i thjeshtë që mund të blihet në një farmaci për vetëm tre euro – Vazelinë.

Vazelina, e njohur dhe e disponueshme për të gjithë, është një krem ​​hidratues i lirë, por efektiv me një ngjyrë paksa të verdhë ose transparente.

Përdorimi efektiv i “slugging”: lëkurë të rifreskuar dhe mbrojtje kundër humbjes së ujit

Përdorimi i “slugging” është shumë i thjeshtë. Mjafton të aplikoni një shtresë vazelinë në fytyrë në fund të kujdesit të lëkurës në mbrëmje. Në mëngjes, pas larjes së butë, efektet do të duken menjëherë – lëkura do të jetë më e hidratuar dhe e ushqyer. E rëndësishmja, vazelina e naftës mbron në mënyrë efektive lëkurën nga humbja e ujit pa i bllokuar poret. Prandaj rekomandohet veçanërisht për njerëzit me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme.

Çfarë duhet të keni parasysh përpara se të përdorni “slugging”? Kontrolloni llojin e lëkurës tuaj dhe përbërjen e vazelinës

“Slugging” mund të mos rekomandohet për lëkurën problematike dhe të yndyrshme. Vlen të theksohet se kjo metodë jo vetëm që sjell lehtësim në lëkurë, por është edhe e butë për portofolin. Vazelina, e cila është e disponueshme për të gjithë, është një mënyrë e përballueshme për të përmirësuar gjendjen e lëkurës gjatë ditëve të dimrit. Vetëm mos harroni të zgjidhni vazelinë me një përbërje të pastër, pa aditivë dhe aroma.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Si të shpëtojmë nga lëkura e thatë në hundë? Kremi dhe përbërësi sekret do të vijnë në ndihmë. Do të ndjeni lehtësim

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë