#image_title
Kuzhina e ditës

Pak euro për botoks natyral. Do të arrini efektin e lëkurës së lëmuar pa dalë nga shtëpia

12views

Nëse lëkurës suaj i mungon dukshëm shkëlqimi, duhet të provoni këtë ilaç të thjeshtë shtëpiak për të rivendosur hidratimin. Mjafton një përbërës për disa euro dhe mund të shijoni lëkurën me shkëlqim. Mund të arrini efektin e lëkurës së lëmuar pa dalë nga shtëpia.

Foto: shutterstock/Roman Samborskyi

Mjetet juridike shtëpiake për hidratimin e lëkurës mund të bëhen shpëtimtare për të gjithë ne. Ato janë një opsion i shpejtë dhe i lirë për të përmirësuar qëndrueshmërinë e lëkurës. Ndonjëherë mjafton një përbërës i vetëm për të rigjeneruar lëkurën dhe për të siguruar hidratim maksimal.

Lëkurë e lëmuar dhe rrezatuese pa pasur nevojë të dilni nga shtëpia. Një mënyrë e shpejtë dhe e lirë për të hidratuar lëkurën

Foto: shutterstock.com/Amarita

Farat e lirit janë një zgjedhje e shkëlqyer për përgatitjen e preparateve hidratuese shtëpiake. Falë këtij produkti lëkura është e hidratuar, e tendosur dhe e freskët. Prandaj është ideale për lëkurë të pjekur. Mund të jetë gjithashtu i dobishëm për lëkurën e prirur ndaj akneve pasi ndihmon në zbutjen e njollave.

Maska e bërë në shtëpi nga farat e lirit. Ushqen dhe rigjeneron lekuren

Përgatitja e një maske shtëpiake nga farat e lirit është shumë e thjeshtë dhe në të njëjtën kohë e lirë. Thjesht hidhni gjysmë filxhani fara liri me dy gota ujë të nxehtë dhe përzieni. Një përzierje të tillë e vendosim në frigorifer gjatë natës që të trashet. Të nesërmen, infuzioni do të arrijë një konsistencë xhel, kështu që ju mund ta aplikoni zierjen në mënyrë të barabartë në fytyrën tuaj. Pas tharjes së plotë, lajeni me ujë të vakët dhe shijoni lëkurën e butë dhe të lëmuar.

Foto: shutterstock/gcafotografia

Farat e lirit jo vetëm për fytyrën. Gjithashtu përmirëson pamjen e lëkurës së duarve

Vetitë e dobishme të farave të lirit përdoren gjithashtu për të përmirësuar forcën dhe hidratimin e lëkurës së duarve. Në këtë rast, mund të përdorni edhe një maskë duarsh të përgatitur paraprakisht. Ekziston edhe një mënyrë pak më e shpejtë – thjesht hidhni 2-3 lugë fara liri në një tas me ujë të ngrohtë. Më pas lajini duart për 15-20 minuta. Ky trajtim do të përmirësojë pamjen e duarve tuaja dhe gjithashtu mbështet rigjenerimin e thonjve.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ju keni lexuar për të në Bibël. Shtoni 2 pika në krem ​​dhe aplikojeni në fytyrë. Ju do të vini re efektet në një kohë të shkurtër

Ato shfaqen pavarësisht nga mosha. Ju ende mund të hiqni rrudhat