Kuzhina e ditës

Për disa qindarkë, mund ta bëni në shtëpi nga mielli dhe kakao. Pak do ta vlerësojnë atë dhe mund të shpëtojë mëngjesin

23views

Shumë produkte të zakonshme mund të përdoren në mënyra të pazakonta. E njëjta gjë vlen edhe për kakaon dhe niseshtenë e patates. Në vend që t’i shtoni në një tortë ose ëmbëlsirë, kombinoni ato dhe përdorni ato në momente të pazakonta. Kështu do të përgatisni një produkt të vlefshëm që mund të shpëtojë shpejt situatën përpara se të dilni nga shtëpia.

Foto: shutterstock/kazmulka

Ndonjëherë lindin situata emergjente dhe nuk keni kohë t’i lani flokët apo t’i stiloni siç duhet. Në atë moment vjen në shpëtim shampoja e thatë. Mund të kursejë më shumë se një hairstyle, por nuk është gjithmonë pranë. Nëse keni nevojë ta përdorni dhe nuk keni një spërkatës në dorë, përzieni të dy përbërësit së bashku. Ju do të kurseni shpejt hairstyle tuaj.

Shampon më të mirë të thatë mund ta bëni vetë. Atë e duan edhe brunet edhe biondet

Kur nuk keni shampo të thatë në shtëpi dhe nuk keni kohë për të larë flokët, përdorni përbërës të zakonshëm që mund të keni në dollapët tuaj. Ju mund të përdorni niseshte patate apo edhe pluhur për fëmijë për të rifreskuar flokët tuaj. Këta përbërës janë të mrekullueshëm për flokë të hapur, kështu që biondet do të jenë më të lumtura me to. Po brunet? Ata mund të krijojnë një përzierje të bërë në shtëpi. Gjithçka që duhet të bëni është të shtoni pak kakao të vërtetë në pluhur ose niseshte për të errësuar pluhurin e bardhë. Shtoni aq sa duhet që shampoja e thatë e përfunduar të përzihet në mënyrë të përkryer me nuancën e flokëve tuaj. Rifreskon flokët me vaj, shton volumin dhe i largon nga rrënjët.

Si të përdorni siç duhet shampon e thatë të bërë në shtëpi? Një gjë është e rëndësishme për të arritur një rezultat të kënaqshëm

Ju mund të përdorni shampon e thatë të bërë në shtëpi në dy mënyra. Me dorë ose duke përdorur një furçë të pastër. Ndani flokët në pjesë dhe aplikoni pak pluhur në secilën pjesë dhe masazhoni tërësisht në lëkurën e kokës. Në fund, krihni flokët mirë për të hequr qafe produktin e tepërt dhe flokët tuaj do të duken të freskëta dhe të lehta. Megjithatë, mos harroni se pasi të keni përdorur shampo të thatë gjatë gjithë ditës, duhet të lani kokën tërësisht në mbrëmje. Për të qenë të sigurt, mund ta bëni edhe dy herë me një shampo të butë. Mos harroni për peeling të rregullt.

Reagimi Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Një truk për rrallimin e flokëve. Ju mund t’i shtoni volum flokëve tuaj në 3 minuta

Unë spërkas një peshqir letre me llak flokësh. Ky është një truk i artë! Unë do të kursej shumë kohë