Kuzhina e ditës

Përziejini të dy përbërësit dhe aplikojeni në fytyrën tuaj. Rrudhat e letrës zhduken menjëherë

10views

Si të shpëtojmë nga rrudhat? Rezulton se jo të gjitha janë për shkak të plakjes së lëkurës. Zbuloni se çfarë janë rrudhat e letrës, pse shfaqen dhe çfarë të bëni me to. Aktiviteti nuk është i vështirë, por kërkon pak durim.

Foto: shutterstock.com/Jacob Lund

Rrudhat e letrës, të njohura edhe si rrudha lineare, janë ndryshime të lëkurës që ndryshojnë nga rrudhat “reale”. Ato shkaktohen nga tharja afatgjatë e lëkurës dhe mund të tregojnë dehidrim. Edhe pse mund të jenë të bezdisshme, ju mund t’i shpëtoni me trajtimin e duhur. Zakonisht shfaqen rreth gojës dhe syve, gjë që nuk duket shumë estetike. Si mund të merreni me to? Megjithatë, mos harroni të bëni një test alergjie në një pjesë të vogël të lëkurës përpara se të përdorni metodën shtëpiake.

Si të zbutni rrudhat në shtëpi? Ju mund të hiqni qafe rrudhat e letrës shpejt

Nëse vëreni rrudha letre në lëkurën tuaj, ndërmerrni hapa të shpejtë për t’i hequr qafe ato. Nëse nuk e bëni këtë, ata do të zhvillojnë rrudha të thella mimike, të cilat janë shumë më të vështira për t’u hequr. Mos harroni të hidratoni trupin tuaj, e cila është kyçe. Përdorni gjithashtu kozmetikë hidratues. Por rezulton se nuk duhet të investoni në përzierjet e blera në dyqane. Mund t’i përgatisni vetë në shtëpi me një kosto të ulët.

Cili është trajtimi më i mirë për rrudhat? Bëni një maskë me karota të grira dhe gjizë

Për të hidratuar lëkurën e fytyrës, mund të përdorni një maskë nga karotë të grirë dhe gjizë natyrale. Përzieni 1 perime të grira dhe 1 lugë gjizë. Përziejini mirë dhe aplikojeni masën e përfunduar në fytyrë dhe prisni rreth 15 minuta. Karota ngadalëson plakjen e lëkurës dhe balancon tonin e saj, ndërsa gjiza hidraton në mënyrë perfekte lëkurën falë vitaminave A, E dhe B. Megjithatë, para se të përdorni maskën, mos harroni të lani fytyrën dhe të bëni një test sensibilizimi. Mos përdorni sapun ose produkte të tjera kozmetike në fytyrën tuaj, të cilat mund ta thajnë atë edhe më shumë. Kombinimi i një maske të bërë në shtëpi dhe pirja e rregullt dhe e shpeshtë e sasive të mëdha të ujit duhet të sjellë shpejt rezultatet e dëshiruara.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

“Face lifting tape” ose lifting ekspres fytyre. Rrudhat zhduken pa përdorimin e bisturisë

Farmaci hit për rrudhat. Ai fsheh arin kozmetik në përbërjen e tij. Mund ta blini pa recetë për 20 €