Kuzhina e ditës

Përzieni mollën me uthull dhe aplikojeni në fytyrë. Produktet e tjera kozmetike zhduken menjëherë

6views

Ka shumë mënyra shtëpiake për të zëvendësuar kozmetikën tuaj të preferuar për fytyrën, trupin dhe flokët. Për shumicën prej tyre ju nevojiten vetëm produkte që i keni tashmë në kuzhinë. Falë tyre, ju mund të kujdeseni për lëkurën tuaj nga A në Z dhe të kurseni kohë dhe para. Përdorni vetëm vetitë e mollës dhe uthullës.

Foto: shutterstock.com/5 second Studio

Nëse doni të kujdeseni për lëkurën tuaj, është një ide e mirë që të bëni rregullisht eksfolimin për të ndihmuar në pastrimin e lëmuar dhe të thellë të lëkurës tuaj. Në treg mund të gjeni shumë produkte të këtij lloji, por mund ta bëni edhe vetë duke përdorur një peeling të bërë vetë. Thjesht merrni një mollë nga kuzhina.

Çfarë është një agjent pastrimi dhe për çfarë përdoret? Zbuloni ndryshimin midis pilingut enzimatik dhe pilingut të rregullt

Peeling është një nga procedurat popullore të kujdesit të lëkurës që përfshin eksfolimin e butë të lëkurës së fytyrës ose trupit. Me përdorimin e rregullt të produkteve të tilla, do të vini re një zbutje të konsiderueshme të lëkurës. Peeling ndihmon për të hequr qafe lëkurën e thatë dhe të prirur, zvogëlon shfaqjen e papërsosmërive dhe gjithashtu zvogëlon sekretimin e sebumit. Është një metodë e pastrimit të plotë dhe të thellë të lëkurës dhe duhet bërë një herë në javë për të ruajtur rezultate të kënaqshme. Ekzistojnë dy lloje të pilingut: enzimatik dhe klasik. E para aplikohet si maskë dhe lahet pas një kohe të caktuar. Peeling klasik ka grimca të shtuara dhe përdoret si xhel për fytyrën.

Cili është peeling-u më i mirë me enzimë? Zbuloni se si të bëni një pastrim në shtëpi

Peeling-u me enzimë rekomandohet më shpesh sepse kanë një efekt më të butë. Mund ta blini në barnatore të njohura ose ta përgatisni vetë nga përbërës natyralë. Gjithçka që duhet të bëni është të grini një mollë të vogël dhe t’i shtoni një lugë çaji uthull molle. Aplikojeni përzierjen e përfunduar në fytyrën tuaj dhe shpëlajeni pas 8-10 minutash. PProduktet hidratuese dhe ushqyese përthithen më mirë pas pilingut, ndaj është mirë që menjëherë pas tij të aplikoni një krem ​​të pasur ose maskë trajtimi. Megjithatë, përpara se të përdorni për herë të parë pilingun e mollës në shtëpi, mos harroni të bëni një test sensibilizimi dhe të monitoroni me kujdes lëkurën tuaj. Nëse shfaqet djegie ose skuqje, lani produktin menjëherë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Hidheni në një tas dhe shtoni dy përbërësit. Ky piling i bërë në shtëpi është një ilaç për plakjen e lëkurës

Mos i bëni kurrë këto 3 gabime! Dermatologia paralajmëron: do të jeni si “rrushi i rrudhosur”