Kuzhina e ditës

Pritini një kastravec dhe fërkojeni në duar. Kremrat e shtrenjtë do të zënë vendin e dytë

8views

Njollat ​​e errëta në duar shfaqen shpesh tek gratë mbi pesëdhjetë. Nuk ka nevojë të kesh turp nga njolla e lëkurës. Pamja e tyre është e natyrshme, por nëse dëshironi të pakësoni dukshmërinë e njollave, mund ta bëni me një truk të thjeshtë kopshti. Është një alternativë e shkëlqyeshme për kremrat e shtrenjtë për zbardhjen e lëkurës që kushtojnë dhjetëra euro, të cilat mund të bëjnë një tendosje të konsiderueshme në buxhetin tuaj familjar.

Foto: shutterstock/kazmulka

Është normale që ndërsa rriteni, në lëkurën tuaj shfaqen jo vetëm rrudha, por edhe ndryshime të pahijshme në ngjyrë. Me siguri nuk mund ta ktheni kohën pas, por mund të zvogëloni shenjat e plakjes. Nëse keni turp nga pikat e zeza në duar, ju mund të përdorni trajtime rinovuese në sallonet e bukurisë.

Ju gjithashtu mund të përdorni kremra të shtrenjtë hiperpigmentues ose thjesht…. fërkoni duart me kastravec. Nuk është shaka. Edhe pse nuk funksionon në mënyrë spektakolare, padyshim që do të përmirësojë gjendjen e lëkurës tuaj dhe njolla në duar do të zhduket praktikisht falas.

Fërkoni duart me kastravec dhe nuk do të pendoheni. Pikat e errëta zbehen shpejt

Ju duhet të pyesni veten pse duhet të fërkoni duart me kastravec. Por përgjigja është e thjeshtë: këto janë vetitë e tij të vlefshme. E preferuara kastraveci përmban vitamina: A, B1, B6 dhe C. Unë gjithashtu një burim i kripërave minerale dhe lëndëve ushqyesetë tilla si kalciumi, kaliumi, silikoni dhe squfuri, të cilat mund të ndikojnë pozitivisht në gjendjen e lëkurës tuaj.

Kastraveci ka një efekt hidratues, ushqyes dhe tonifikues në lëkurë dhe Falë përmbajtjes së acidit askorbik (një enzimë me veti ndriçuese), ai gjithashtu ndihmon në uljen e shfaqjes së njollës në duar.. Prandaj, prejeni sa më shpejt dhe fërkojeni në njollat ​​e errëta për 5 minuta, më pas lëreni në lëkurë edhe për një çerek ore që të përjetoni plotësisht fuqinë e tij rinovuese.

Nuk është vetëm një kastravec për të ndryshuar ngjyrën e lëkurës. Nxirreni sheqerin nga dollapi i kuzhinës

Fërkimi rregullisht i duarve me kastravec do të ketë padyshim një efekt. Nëse nuk keni një kastravec në dorë, mund të provoni të masazhoni duart me një patate. Dhe nëse një masazh i tillë nuk ju bindi fare, provoni një pastrim shtëpiak me sheqer për lëkurën me njolla.

Për ta përgatitur do t’ju duhet:

  1. 0,5 gota sheqer
  2. 3 lugë vaj kokosi
  3. 2 lugë gjelle lëng limoni

Përziejini përbërësit dhe më pas masazhoni duart për 10 minuta. Kur të keni mbaruar, lëreni për 5 minuta të tjera. Përdoreni këtë pastrim ushqyes me sheqer një herë në javë për rezultate të dukshme.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Përzieni mollën me uthull dhe aplikojeni në fytyrë. Produktet e tjera kozmetike zhduken menjëherë

Mund t’i blini në farmaci për disa euro. Ato veprojnë si një fashë për lëkurën e thatë të duarve