Kuzhina e ditës

Quhet “ari i Siberisë”. Një lugë çaji mjafton për të parë lëkurën e lëmuar dhe të hidratuar në pasqyrë

21views

Në dimër, lëkura jonë është e ekspozuar ndaj kushteve ekstreme të motit. Moti i ftohtë nuk ndikon mirë në gjendjen e saj, duke rezultuar në një fytyrë të skuqur dhe të thatë. Kozmetika që ka një efekt mbrojtës dhe rigjenerues vjen në shpëtim. Po flasim për vajin e gjembave të detit.

Foto: shutterstock/Pixel-Shot

Kujdesi për lëkurën duke përdorur kozmetikë të bërë nga përbërës natyralë është çelësi për lëkurë të lëmuar dhe të rregulluar. Shembulli më i mirë është vaji i gjembave të detit, i cili është një thesar i vërtetë vitaminash. Ai përmban acide yndyrore të pangopura omega-3 dhe omega-6 dhe vitamina A, C dhe E. Mund ta përdorni në fytyrë, flokë dhe thonjtë tuaj. Çmimi i një shishe 30 ml është afërsisht 10 euro.

Vaji i gjembave të detit për fytyrën. Ajo vepron si një produkt 3 në 1

Vaji i gjembave të detit ka efekte mbrojtëse, rigjeneruese dhe kundër rrudhave. Ai përmban flavonoide, të cilat kanë efekte anti-inflamatore, antibakteriale dhe antiseptike. Për këtë arsye, vaji mund të përdoret për të përshpejtuar shërimin e plagëve ose për të qetësuar djegiet.

Ia vlen ta futni atë në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës pasi është shumë i dobishëm për lëkurën tuaj. E zbut lëkurën, i jep elasticitet dhe e lubrifikon. Produkti është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës dhe grupmoshat. Shtyp shenjat e plakjes, largon rrudhat dhe çngjyrosjen pas akneve. Bëni një test ndjeshmërie në duart tuaja përpara se ta përdorni në fytyrën tuaj.

Vaji i gjembave të detit: si të përdoret? Shtoni në krem ​​ose locion

Buckthorn e detit quhet “ari i Siberisë”. Vaji i tij mund të përdoret në disa mënyra. Mënyra më e mirë është shtoni disa pika në kremin tuaj të preferuar dhe aplikojeni në fytyrën tuaj. Përndryshe, mund ta fërkoni në lëkurën tuaj direkt nga shishja. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se kozmetika më pas do të lërë një film me vaj në lëkurë. Është një zgjedhje e mirë për ata me lëkurë të thatë, pasi vaji i gjembave të detit e lubrifikon atë në mënyrë efektive. Një alternativë e shkëlqyer është të bëni një maskë ushqyese. Hidhni në një tas një lugë çaji me vaj buka deti, shtoni një lugë krem ​​të trashë dhe një lugë majdanoz të grirë. Përziejini gjithçka dhe aplikojeni në fytyrë për 20 minuta. Pas kësaj kohe, lani me ujë të ngrohtë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Përziejini 2 përbërësit dhe pomada e rigonit është gati. Ajo funksionon më mirë në lëkurë sesa trajtimi i një estetisti

Lëkurë e hidratuar dhe e lëmuar si mëndafshi? Kombinoni 2 përbërësit. Ata do të funksionojnë si një piling enzimatik për fytyrën