#image_title
Kuzhina e ditës

Sa shpesh mund t’i lyeni flokët? Qëndroni në një rregull dhe flokët tuaj do të qëndrojnë në gjendje të mirë

18views

Pas një vizite në parukeri, flokët janë të ushqyer, me shkëlqim dhe të rregulluar bukur. Asnjë rritje dhe një ngjyrë e re janë një gëzim për çdo grua dhe ne do të donim ta shijonim këtë efekt sa më gjatë të jetë e mundur. Sa shpesh mund të lyhen flokët për të shmangur dëmtimin?

Foto: shutterstock/iriq94

Disa gra mund të përballojnë të vizitojnë një parukeri një herë në gjashtë muaj, të tjera duhet të vizitojnë një parukier një herë në muaj. E gjitha varet nga shkalla e rritjes dhe gjendja e flokëve tuaj. Pavarësisht nëse i lyeni flokët vetë në shtëpi ose shkoni në një sallon, lyerja nuk mund të bëhet aq shpesh. Ngjyrosja e vazhdueshme rëndon dhe thajnë flokët.

Sa shpesh i lyeni flokët? Lloji i ngjyrosjes është i rëndësishëm

Në mënyrë që fillesat të kapin mirë ngjyrën, është e nevojshme të hapni kutikulën. Përdorimi i agjentëve oksidues shoqërohet me humbjen e lagështirës, ​​thyerjen, majat e çara dhe rënien e flokëve. Nëse jeni brune ose me flokë kafe dhe i lyeni flokët me ngjyrë të hapur, rritja do të jetë e dukshme shumë shpejt. Kjo kërkon vizita më të shpeshta te parukierja. Pikat kryesore, balayage dhe ombre janë zgjidhjet më të mira. Një pjesë e flokëve mbetet në ngjyrën e saj natyrale, kështu që intervali midis vizitave në sallon do të jetë dukshëm më i gjatë. Rritjet nuk bien në sy dhe duken sikur janë lënë me qëllim.

Pas sa javësh mund të lyhen flokët? Kjo varet nga gjendja

Njerëzit me flokë të trashë mund të vizitojnë një parukeri çdo 4 javë. Zonjat me flokë të hollë që priren të thyhen duhet të porosisin çdo 8 javë. Nëse keni flokë të errët dhe ëndërroni për një ngjyrë bjonde, është më e sigurta ta ndani ngjyrosjen në disa vizita dhe ngadalë të largoheni nga e zeza ose kafeja. Kjo do të dëmtojë më pak flokët tuaj. Mos i ndriçoni në mënyrë drastike me një vizitë ose mos i ngjyrosni çdo disa ditë. Pas çdo ngjyrosjeje, është mirë të prisni dy ditë para se të lani flokët, të filloni të përdorni menjëherë kondicionerët dhe të merrni preparate për shpëlarje për të forcuar ngjyrën.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Keni puçrra në skalpin tuaj? Ato mund të shfaqen falë mitit popullor të bukurisë

Prerjet më të mira të flokëve për zonjat e moshës së mesme. Falë tyre, ju mund të dukeni deri në dhjetë vjet më të rinj