Kuzhina e ditës

Si të krijoni thekse në flokë të errët? Përziejini me ujë dhe aplikojeni tek fijet. Ju kurseni deri në 50 EUR

7views

Nëse keni ëndërr për një ndryshim dhe nuk doni të lyeni të gjitha fijet tuaja, zgjidhja më e mirë do të jenë pikat kryesore. Efekti i diellit në flokë ka qenë prej vitesh një nga bojërat më të njohura të flokëve. Falë dy produkteve, mund ta bëni vetë në shtëpi.

Foto: shutterstock/simona pilolla 2

Pikat kryesore janë një nga ngjyrimet më natyrale. Qëllimi i tyre është të zbardhin modelin e flokëve, kështu që njerëzit me flokë kafe e zgjedhin me dëshirë. Zakonisht fijet e sipërme dhe fijet në pjesën e sipërme të flokëve ndriçohen. Ato duhet të zbardhen me jo më shumë se 2 ton, kështu që do të duken sikur janë prekur butësisht nga dielli.

Thekse të ftohta në flokë të errët. Si të bësh?

Pikat kryesore janë një hit për brunet dhe biondet e errëta. Ato mund të ndryshojnë lehtësisht modelin tuaj të flokëve, të kamuflojnë rrënjët tuaja dhe t’ju bëjnë të dukeni më të rinj. Falë kësaj, flokët tuaj bëhen tredimensionale dhe duken më të trashë dhe më të theksuar. Nuancat karamel, të kuqe dhe të mjaltit janë zgjidhja më e mirë. Në parukeri, çmimi i një trajtimi të tillë zakonisht varion nga 50-100 euro. Nëse nuk doni të shpenzoni para për një vizitë, provoni metodën në shtëpi. Ju nuk keni nevojë për bojë ose llak ngjyrues për këtë.

Theksoni në flokë. Bëni ato vetë në shtëpi duke përdorur këto produkte

Nëse dëshironi të krijoni thekse në flokët tuaj, përdorni produktet që keni në kuzhinë. Hidhni 1/4 filxhani lëng limoni dhe 3/4 filxhani ujë në një tas. Përziejini mirë dhe hidheni në një shishe me spërkatje. Spërkatni fijet e përzgjedhura dhe lëreni për 2 orë. Pas kësaj kohe, lani flokët, aplikoni balsam dhe shpëlajeni me ujë të vakët. Metoda e dytë është të përzieni 2 lugë mjaltë me 3 lugë vaj ulliri dhe 1/2 filxhan ujë. Përzieni pastën e përgatitur dhe lëreni mënjanë për 20 minuta. Pas kësaj kohe, aplikojeni në flokët tuaj, mbështilleni me një bluzë pambuku dhe lëreni të veprojë për 20 minuta të tjera. Në fund, shpëlajeni.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pritini një kastravec dhe fërkojeni në duar. Kremrat e shtrenjtë do të zënë vendin e dytë

Shalle në modë dhe mbuluese për dimër. Ata janë hiti i sezonit