Kuzhina e ditës

Si të kujdeseni për lëkurën e prirur ndaj akneve? Këto 5 zakone mund të çojnë në ndryshime të lëkurës. Është më mirë t’i shmangni ato

17views

Çfarë i shkakton aknet? Mund të ketë shumë shkaqe të lezioneve të lëkurës – nga problemet hormonale deri te predispozitat gjenetike. Megjithatë, jo të gjithë e dinë se edhe zakonet e preferuara mund të çojnë në puçrra. Çfarë është më mirë të mos bëni?

Foto: pexels.com/Anna Nekrashevich

Aknet prekin mjaft femra dhe meshkuj. Jo vetëm që lezionet janë të vështira për t’u kujdesur, por ato gjithashtu nuk duken estetikisht të këndshme. Megjithatë, rezulton se ne mund të reduktojmë formimin e akneve. Si? Epo, mjafton t’i kushtojmë vëmendje 5 gabimeve të zakonshme në kujdesin e lëkurës.

5 sjellje që çojnë në akne. Tiktoker sugjeron se çfarë është më mirë të mos bëni

Natalie O’Neil drejton një llogari në TikTok ku ndan këshilla bukurie. Në një nga videot e saj ajo tregoi 5 sjellje të përditshme që mund të çojnë në puçrra. Gjeja e paretë cilat duhet të shmangen, është dermaplaning, pra pastrimi i lëkurës me bisturi. Unë gjithashtu më mirë të shmangni pirjen e suplementeve proteinike. Gratë që ushtrojnë dhe pinë shake proteinash duhet të shmangin ato me proteinë hirrë, sepse ajo stimulon hormonet përgjegjëse për aknet.

Natalie gjithashtu i kushton vëmendje duke zgjedhur kremin e duhur për fytyrën. Ata që kanë probleme me lëkurën duhet të shmangin kremrat shumë të koncentruar. Gjithashtu by nuk duhet të kishit hequr pikat e zeza dhe të bëni make-up, kur jeni duke u përgatitur për aktivitet fizik, si për shembull vizita në palestër. – “I gjithë ai grim dhe vaj do të bllokojnë poret tuaja dhe ka pothuajse një shans 100 për qind që të keni akne.” – shpjegoi ajo.

Po aknet? Këtu është një maskë e bërë në shtëpi që do t’ju ndihmojë të luftoni lezionet e lëkurës

Nëse luftoni me aknet, provoni një maskë shtëpiake për lezionet e lëkurës. Mjaft përzieni një lugë gjelle kos, një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle lëng limoni. Përziejini derisa të jetë homogjene dhe më pas shijoni aplikojeni në fytyrë për rreth 15 minuta. Pas kësaj kohe, lani maskën dhe lëkura juaj do të pastrohet dhe hidratohet. Mos harroni të bëni një test alergjie përpara përdorimit.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Po aknet? Këto produkte janë në majë të gishtave tuaj. Përzieni dhe aplikojeni para gjumit dhe lëkura juaj do t’ju falënderojë

Përmirëson imunitetin, shëron aknet, kursen zorrët e sëmura. E pini çdo ditë në stomak bosh