Kuzhina e ditës

Si të ndriçoni flokët në shtëpi? Mjaftojnë dy lugë gjelle. Bjondja e hirit kthehet në një hije hyjnore të artë

15views

Do të dëshironit të kishit flokë më të çelur, por një vizitë në parukeri është përtej mundësive tuaja financiare? Ju mund ta ndryshoni ngjyrën vetë. Nuk ka të bëjë me blerjen e një shampo zbardhuese. Ne do t’ju tregojmë se si t’i ndriçoni flokët në shtëpi në një mënyrë të sigurt për flokët tuaj.

Provoni recetat shtëpiake për të zbardhur flokët tuaj.
Foto: Shutterstock/Africa Studio

Ndriçimi i flokëve është një nga procedurat më të zakonshme të flokëve. Bëhet fjalë për heqjen e pigmentit nga flokët, i cili është përgjegjës për ngjyrën e tij natyrale. Ndonjëherë ndodh që flokët më vonë të jenë të thatë dhe të dredhur. Për këtë arsye, shumë gra hezitojnë t’i ndriçojnë flokët në një sallon flokësh. Ata shqetësohen për gjendjen e flokëve të tyre dhe sa do të kushtojë.

Si të ndriçoni flokët në shtëpi? Përdorni një dhuratë të natyrës që ekziston prej shekujsh

Ndriçimi i shtëpisë është më pak invaziv sesa ndriçimi profesional i salloneve. Nëse jeni brune ose me flokë kafe, nuk do të humbisni një vizitë në sallon, por biondet e errëta mund t’i ndriçojnë lehtësisht vetë fijet e tyre. Metodat natyrale janë praktikuar tashmë nga gjyshet tona shumë vite më parë. Nuanca do të mbetet afër ngjyrës tuaj aktuale të flokëve, por ndryshimi do të jetë i dukshëm me sy të lirë. Mënyra e parë është ndriçimi i flokëve me kamomil. Kjo është deri tani metoda më e popullarizuar.

Kjo barishte medicinale funksionon gjithashtu si një ndriçues natyral, i shkëlqyeshëm për flokët biondë.
Foto: shutterstock/gresei

Ju mund ta blini lehtësisht kamomilin në një dyqan barishte ose dyqan ushqimesh. Hidhni 4 lugë lule në një tas dhe derdhni ujë të vluar mbi to. Mjafton 0,5 litra ujë. Prisni 30 minuta. Nëse përzierja është ende e nxehtë, shtoni pak ujë të ftohtë. Lani flokët me shampo, shpëlajini dhe zhyteni për 10 minuta në një tas me kamomil. Më pas mund t’i thani me furçë ose të prisni që të thahen vetë. Në vend të luleve të thata, mund të përdorni edhe kamomil në qese.

Si të ndriçoni flokët në shtëpi pa zbardhues? Shikoni në dollapin e kuzhinës

Tingëllon e habitshme, por kjo mrekulli e ëmbël mund t’i zbardhë flokët dhe t’u japë atyre shkëlqim.
Foto: shutterstock.com/Kovaleva_Ka

Kamomili është një ilaç i njohur në shtëpi, por jo i vetmi. Mënyra e dytë është të ndriçoni flokët me mjaltë, falë enzimave të sheqerit. Ata e kthejnë glukozën dhe oksigjenin në peroksid hidrogjeni, i cili në mënyrë natyrale ruan mjaltin. Është e njëjta substancë që përdorin parukierët për të ndriçuar flokët. Hidhni 0,5 litra ujë në një enë dhe shtoni dy lugë mjaltë. Thithni flokët për 10 minuta. Më pas i shpëlani me ujë të vakët. Metoda e fundit përfshin përdorimin e lëngut të limonit. Përgatitni një tretësirë ​​të përbërë nga lëngu i një agrume dhe gjashtë lugë gjelle ujë, mundësisht të zier. Hidheni përzierjen në një shishe sprej dhe spërkateni në flokë të sapo larë. Mbështillni flokët me një peshqir dhe prisni 30 minuta. Pas kësaj kohe, lani përzierjen. Limoni funksionon më së miri në flokët biondë natyralë. Kjo do t’ju japë pika kryesore të arta.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Tre kura në shtëpi kundër rënies së flokëve. Masazhe dhe maska ​​për t’i bërë flokët tuaj të trashë dhe të bukur

Prerjet më të mira të flokëve për zonjat e moshës së mesme. Falë tyre, ju mund të dukeni deri në dhjetë vjet më të rinj