Kuzhina e ditës

Si të shpëtojmë nga lëkura e thatë në hundë? Kremi dhe përbërësi sekret do të vijnë në ndihmë. Do të ndjeni lehtësim

11views

Lëkura e thatë rreth hundës dhe gojës është një problem i zakonshëm në dimër. Ftohjet stinore vetëm sa e përkeqësojnë këtë gjendje, sepse ftohjet dhe fshirja e rregullt e hundës irritojnë edhe më shumë lëkurën. Një maskë e bërë në shtëpi vjen në shpëtim.

Foto: shutterstock/CGN089

Lëkura e thatë në fytyrë është shenjë se ajo është e dehidratuar dhe ka nevojë për hidratim. Zakonisht shoqërohen me njolla të kuqe dhe ndjeshmëri ndaj prekjes. Në këtë rast, grimi nuk do t’ju ndihmojë, sepse aplikimi i kozmetikës në lëkurë në këtë gjendje vetëm sa do të përkeqësojë pamjen e saj. Në vend të kësaj, ju duhet të përqendroheni në rigjenerimin dhe restaurimin e barrierës hidrolipidike.

Po lëkurën e thatë rreth hundës? Për çfarë të mendosh

Lëkura e irrituar dhe e thatë është një problem i zakonshëm në vjeshtë dhe dimër. I ftohti, era dhe ndryshimet e papritura të temperaturës (p.sh. pasi hyjmë në një dhomë të nxehtë) nuk janë të mira për lëkurën tonë. Përveç kësaj, nëse jeni duke luftuar një ftohje dhe vazhdimisht fshini hundën me shami, fytyra juaj mund të duket edhe më keq. Gjëja e parë që duhet të bëni është t’i kushtoni vëmendje qëroni dhe e bëni 1-2 herë në javë. Zgjedhja më e mirë është pilingu enzimatik, e cila eksfolon butësisht lëkurën e vdekur dhe nuk shkakton acarim të mëtejshëm. Shmangni produktet kozmetike me efekt mat dhe produktet me bazë alkooli. Të thumbojnë edhe më shumë fytyrën.

Lëkurë e thatë në fytyrë. Mjete juridike shtëpiake për hidratimin e lëkurës

Merrni zgjedhjen tuaj kozmetikë të pasur me acid hialuronik dhe glicerinë. Ata punojnë shumë mirë maskat e gjumittë cilat janë shumë të trasha dhe lënë një shtresë të hollë hidratuese në lëkurë. Ato aplikohen më së miri në mbrëmje, pak para se të shkoni në shtrat. Një maskë të tillë rigjeneruese intensive dhe të trashë mund ta bëni vetë në shtëpi. Do t’ju duhet 2 lugë krem ​​të trashë, gjysmë banane dhe një lugë çaji vaj ulliri. Grini bananen në një enë, shtoni kremin dhe vajin e ullirit dhe përzieni. Aplikojeni në fytyrë për 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Në vend të vajit, mund të përdorni edhe vitaminën E në kapsulë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë

Përzieni me ujë dhe aplikojeni në fytyrë për 20 minuta. Lëkura juaj do të jetë po aq e lëmuar sa ajo e një fëmije