Kuzhina e ditës

Vendosni feta domate në fytyrën tuaj. Duhen vetëm 20 minuta dhe nuk do të keni nevojë për kremra të shtrenjtë

16views

Hiperpigmentimi dhe aknet në fytyrë janë probleme që janë estetikisht të pakëndshme. Për fat të mirë, nuk keni pse të përdorni kozmetikë të shtrenjtë për t’i hequr qafe ato. Gjithçka që duhet të bëni është të hapni frigoriferin dhe të zgjidhni një produkt që e keni patjetër në raft.

Foto: Shutterstock/Summit Art Creations

Nëse duam të heqim qafe njollat ​​e shëmtuara në fytyrë ose aknet, zakonisht blejmë kozmetikë të specializuar. Ky është një gabim, sepse metodat natyrale janë po aq efektive dhe nuk kushtojnë shumë para. Provoni këtë zgjidhje befasuese dhe patjetër do të jeni të kënaqur me rezultatet.

Si të lehtësoni aknet? Provoni një maskë domate të bërë në shtëpi dhe mund të përballeni me puçrrat

Domatja është një burim i vlefshëm i vitaminave A, B6, C dhe E, si dhe i kaliumit, kalciumit, zinkut dhe magnezit. Zakonisht e vendosim në sanduiç, por këtë herë ia vlen ta provojmë në kujdesin e lëkurës. Tingëllon origjinale, por maskë me domate mund të sjellë vërtet efekte të dobishme, veçanërisht në luftën kundër njollave apo akneve. Si ta përgatisim? Në rast se për lëkurën e prirur ndaj akneve, mjafton që perimet të zihen në avull, të qërohen dhe më pas të nxirret tuli.. E vendosim në një enë dhe shtojmë një lugë miell patate. Përziejini të gjitha bashkë në mënyrë që Thërrmoni domaten me një pirun dhe më pas aplikojeni në fytyrë për rreth 15 deri në 20 minuta. Në mënyrë që maska ​​të funksionojë, është është mirë ta aplikoni çdo dy ditë.

Po njollat ​​në fytyrë? Pritini dhe vendoseni në fytyrë

Nëse dëshironi largoni njollat ​​në lëkurëthjesht prisni një domate dhe vendoseni në fytyrë për 20 minuta. Lëngun e mbetur fërkojeni në lëkurën tuaj dhe lëreni të absorbohet. Mund edhe ti përgatitni një përzierje me domate dhe limon. Domatja do të zvogëlojë inflamacionin dhe shfaqjen e poreve, ndërsa limoni do të zvogëlojë njollën dhe do ta ndriçojë atë. Përzieni lëngun e gjysmës së domates me 4 lugë gjelle lëng limoni dhe aplikojeni në fytyrë duke përdorur një top pambuku. Lëreni për 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë. Një tjetër truk për njollat ​​është një maskë me një lugë gjelle mjaltë dhe një lugë çaji shafran i Indisë. Përzieni të dy përbërësit dhe aplikojeni në lëkurë për 20 minuta. Këto ilaçe shtëpiake duhet të përdoren rregullisht, të paktën disa herë në javë për të marrë rezultate.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Lëkurë e hidratuar dhe e lëmuar si mëndafshi? Kombinoni 2 përbërësit. Ata do të funksionojnë si një piling enzimatik për fytyrën

Ai tejkalon retinolin dhe acidin hialuronik. Efektet e dukshme në fytyrë pas 15 minutash