Kuzhina e ditës

Vendosni një gjethe dafine në dush. Pas pak do t’i ndjeni efektet

17views

Dafina është e mrekullueshme jo vetëm në kuzhinë. Komponimet aromatike që përmbahen në gjethet e saj kanë shumë përfitime. Për t’u çlodhur pas një dite të vështirë, mjafton të vendosni një çarçaf në dush. Me të vërtetë funksionon!

Foto: Pixabay/kboyd

Gjethet e dafinës – vetitë dhe përdorimi

Dafina fisnike vjen nga rajoni i Mesdheut. Në të gjithë botën, gjethet e saj, të quajtura gjethe dafine, vlerësohen për aromën e tyre karakteristike, e cila plotëson në mënyrë të përsosur shijen e shumë pjatave, si dhe për efektin e tyre stimulues tretës! Ai jo vetëm që mbështet funksionimin e duhur të sistemit të tretjes dhe mëlçisë, por gjithashtu ndihmon në largimin e mbetjeve të patretura, gjë që lehtëson humbjen e peshës.. Përveç kësaj ul sheqerin në gjak.

Disa njerëz pretendojnë se vendosja e një gjethe dafine nën jastëk do të ndikojë në cilësinë e gjumit. Falë tij, ne zgjohemi të rifreskuar dhe të pushuar. Përveç kësaj, ajo ka një efekt qetësues, anti-inflamator, analgjezik dhe antifungal.

A e dini gjithashtu se gjethet e dafinës përmbajnë vaj esencial? Ai përmban shumë substanca të vlefshme për shëndetin, duke përfshirë: eugenol dhe linalool.

Vendosni një gjethe dafine në dush. Pas pak do t’i ndjeni efektet

Sipas shumë njerëzve, një gjethe dafine e vendosur në dush qetëson dhe relakson. Këto veti janë për shkak të pranisë së substancave të mësipërme linalool dhe eugenol. Ato ndihmojnë në uljen e tensionit, stresit dhe ankthit. Era e gjetheve të dafinës në dush do të ndihmojë gjithashtu për të hequr qafe sekrecionet në traktin e sipërm respirator.

Kur vendosni gjethen e dafinës në dush, mbani mend që të mos e lagni. Mund ta sigurojmë me një fije ose ta vendosim në një qoshe.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Quhet “ari i Siberisë”. Një lugë çaji mjafton për të parë lëkurën e lëmuar dhe të hidratuar në pasqyrë

Lëkurë e hidratuar dhe e lëmuar si mëndafshi? Kombinoni 2 përbërësit. Ata do të funksionojnë si një piling enzimatik për fytyrën