#image_title
Recetë

Bombë me vitaminë rubin. Pini një gotë në ditë për të hequr depozitat e kolesterolit

11views

Aktualisht, ne kemi akses të gjerë në përgatitjet e specializuara për përmirësimin e imunitetit, eliminimin e problemeve me gjumin, përqendrimin ose mbështetjen e funksionimit më të mirë të trupit. Megjithatë, përpara se të arrijmë tek preparatet farmaceutike, është e udhës të fillojmë me solucione shtëpiake që përdoren prej vitesh nga nënat dhe gjyshet tona. Një prej tyre është majaja e panxharit. Si ta përgatisni dhe ta futni në dietën tuaj?

Foto: shutterstock.com/CLICKMANIS

 • Procesi i fermentimit të brumit të panxharit redukton përmbajtjen e sheqerit, teprica e të cilit konsumohet nga bakteret e përfshira në të gjithë procesin.
 • Betaina, një substancë që është një derivat i glicinës, fshihet pas ngjyrës intensive të majave të panxharit. Përdoret për të trajtuar sëmundjet e zemrës.
 • Maja e panxharit përmban shumë antioksidantë që largojnë radikalet e lira nga trupi, ngadalësojnë procesin e plakjes dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit.

Pse të pini maja panxhari?

Panxhari është një perime e shijshme dhe e gjithanshme që shkon mirë jo vetëm në supa dhe sallata, por edhe në supa, sanduiçe, lëngje dhe smoothie. Në zhardhokët e bimës fshihen vitamina të vlefshme (përfshirë A, B, C, E, K), minerale, komponime bimore dhe proteina të plota.

Lëngu i panxharit është një opsion rostiçeri i shëndetshëm dhe me pak kalori. Një filxhan siguron afërsisht 100 kcal, 14 g karbohidrate, 4 g fibra dhe 3 g proteina. Procesi i turshive e pasuron produktin me baktere laktike, të cilat ndihmojnë sistemin tretës të funksionojë siç duhet dhe gjithashtu ruajnë vetitë e vlefshme për më gjatë. Pse ia vlen të pini akoma maja panxhari? Nutricionistët dhe mjekët tërheqin vëmendjen për:

 • uljen e presionit të gjakut,
 • përmirësimi i parametrave të gjakut,
 • efekte pozitive në zorrët,
 • mbështetje të trurit dhe sistemit nervor.

Si të bëni brumin e panxharit të bërë në shtëpi?

Një ngjyrë rubin dhe një shije e thellë janë dy shenja dalluese të borschit të gatuar mirë. Edhe pse supa mund të jetë një delikatesë gjatë gjithë vitit, vazot plot me këtë delikatesë lidhen kryesisht me Krishtlindjet. Nëse tashmë e dini se do të dëshironi të përdorni brumin e panxharit për të përgatitur darkën e Krishtlindjes, filloni përgatitjen e brumit në fund të tetorit ose në fillim të nëntorit. Koha e duhur do t’i lejojë përbërësit të fermentohen lirshëm pa frikë se mos humbasin vetitë e tyre.

Përbërësit:

 • 500 g panxhar
 • 5-6 thelpinj të mëdhenj hudhër
 • 350 ml ujë të vakët
 • 2 gjethe dafine të mëdha
 • 5-6 kokrra piper
 • 7 kokrra speci
 • 1 lugë çaji të sheshtë kripë

Përgatitja:

 1. Lani tërësisht enën me litër dhe djeg. Lani, qëroni dhe prisni panxharin në feta mjaft të trasha. Ndani perimet në mënyrë të barabartë në katër pjesë.
 2. Vendosni pjesën e parë të panxharit në fund të enës së bashku me dy thelpinj hudhër dhe pak piper. Përsëriteni shtresimin derisa të mbarojnë panxhari dhe piperi. Shtypeni të gjithë poshtë tërësisht dhe vendosni dy gjethe dafine sipër.
 3. Hidhni ujë të vakët në enë, shtoni një lugë çaji kripë dhe përzieni mirë. Hidheni këtë tretësirë ​​mbi panxharët në enë dhe më pas përdorni një kruese dhëmbësh për të hequr çdo flluskë ajri që është grumbulluar në sipërfaqe.
 4. Mbylleni fort gotën me panxharin dhe marinadën dhe ruajeni në një vend të errët, të thatë dhe të freskët për rreth 7 deri në 10 ditë. Zgjidhja më e mirë është ta vendosni në një qilar ose bodrum.
 5. Në këtë fazë është mirë që majaja të kontrollohet çdo ditë. Nëse vëreni shkumë në sipërfaqen e saj, hiqeni menjëherë me një lugë dhe përzieni të gjitha.
 6. Nëse majaja ka një ngjyrë të errët dhe të pasur, eshte gati per konsum. Përpara se ta shijoni, hidhni përmbajtjen e enës në një sitë dhe kthejeni në një enë të pastër dhe të pa ngrohur.
 7. Maja e panxharit të mbyllur mirë në frigorifer, ku do të zgjasë për disa javë.

Ju befte mire!

Foto: pexels.com/ROMAN ODINTSOV

Dozimi dhe kundërindikacionet

Ata që thjesht po përpiqen të fusin majanë e panxharit në dietën e tyre të përditshme, duhet të fillojë të pijë 50-100 ml në ditë. Me kalimin e kohës, do të jeni në gjendje të rrisni volumin dhe të kaloni nga një gotë e vogël në një gotë të madhe ose turi juaj i preferuar.

Nëse nuk ndiheni të bindur të pini lëng panxhari vetë, mund ta pasuroni supën me të.. Mos harroni të mos e derdhni salcën direkt në lëngun e zier. Duke vepruar kështu, ju do ta privoni atë nga të gjitha vlerat e tij ushqyese.

Mjekët kanë vënë në dukje vetitë e vlefshme të brumit të panxharit për shumë vite. Pija e bërë në shtëpi nxit aneminë dhe gjithashtu ndikon në shëndetin e grave shtatzëna dhe ato në gji.

Pavarësisht përmbajtjes së përbërësve të nevojshëm, jo ​​të gjithë mund ta përfshijnë atë në dietën e tyre. Në veçanti, njerëzit që luftojnë me përdhes, presionin shumë të ulët të gjakut dhe gurët në veshka i përkasin grupit që duhet të përmbahen nga pirja e lëngut të panxharit. Maja është bërë nga panxhari, i cili përmban oksalate – substanca që përkeqësojnë simptomat e sëmundjeve të përmendura.

Si të konsumoni një pije me panxharë?

Maja e panxharit konsiderohet si një nga probiotikët më të mirë natyralë. Për këtë arsye rekomandohet konsumimi i tij në mëngjes, mundësisht me stomakun bosh, përpara se të hani vaktin e parë. Është një alternativë interesante për njerëzit që, për arsye të ndryshme, nuk mund të përballojnë një filxhan kafe të zier në avull, por kanë nevojë për një nxitje në mëngjes. Ka disa mënyra për të përdorur brumin e thartë. Mund ta derdhni direkt në një lugë, ta hidhni në një gotë, filxhan ose turi, apo edhe ta pini direkt nga shishja. Thjesht gjeni metodën më të përshtatshme, ndiqni rregullisht dhe vëzhgoni ndryshime të shëndetshme në trupin tuaj.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Supe me panxhare sipas recetes se gjyshit. Nuk duhet ta harroni këtë përbërës, përndryshe do të jetë një dështim

Çfarë duhet të bëni kur panxhari turshi nuk del? Ju patjetër do ta bëni këtë gabim dhe nuk e keni idenë për të