Recetë

Byreku më i lehtë me mollë që mund ta trajtojë kushdo. Një koleg në punë më dha recetën

13views

Kur kemi mall për diçka të ëmbël, rrallë vendosim të pjekim. Por me këtë recetë, nuk do t’ju duhet të mendoni se cilat ëmbëlsira të blini në pastiçeri. Kjo tortë e thjeshtë dhe e shijshme me mollë do të fitojë zemrat e familjes suaj. A mund ta nuhasni tashmë mollët e pjekura me kanellë? Mirë se vini në kuzhinë, është koha për të pjekur një byrek të shijshëm me mollë.

Foto: shutterstock/Ahanov Michael

Një byrek me mollë të thatë që është gjithmonë një hit

Nuk më pëlqente të piqja. Më dukej sikur po bëja lloj-lloj gabimesh, edhe në receta të thjeshta, dhe torta gjithmonë shkonte keq. Më vonë fajësova furrën, por edhe blerja e një të reje nuk ndryshoi asgjë. Hoqa dorë, por jo për shumë kohë. Një ditë vjeshte, po flisja me një kolege për dëshirën time për byrekun e ngrohtë dhe krokant me mollë. Problemi ishte se definitivisht nuk do të funksiononte për mua, dhe pastiçeritë nuk kanë gjithmonë ato perfekte që shijojnë si të gjyshes. Pastaj mora një recetë në përgjigje dhe një garanci tjetër që tani do të më funksionojë patjetër. E provova dhe do t’ju them një gjë – kjo byrek me mollë është një nga byrekët më të mirë që kam pasur ndonjëherë, me bonusin që rezulton vërtet. Nëse dëshironi diçka të ëmbël, ja një recetë e byrekut të thatë me mollë.

Përbërësit për byrekun e thatë me mollë

 • 1 kg mollë
 • 2 lugë çaji kanellë
 • 2 gota miell
 • 2 gota sheqer
 • 2 gota bollgur
 • lugë çaji pluhur pjekjeje
 • një kub margarinë/gjalpë të ftohur mirë

Përgatitja e tortës së thatë me mollë

 1. Përzieni produktet e thata (miell, bollgur, sheqer, pluhur pjekjeje) në një tas.
 2. Pastaj zbritni te mollët. Qëroni dhe grijini në një rende të trashë në tasin e dytë.
 3. Shtoni 2 lugë çaji kanellë në mollët e grira.
 4. Përgatisni një tepsi me madhësi mesatare. E lyejmë dendur me margarinë, mos u pendoni.
 5. Tani është koha për të shtresuar. Hidhni një shtresë të thatë në fund, më pas vendosni një shtresë mollë, përsërisni derisa të harxhohen përbërësit. Duhet të ketë një shtresë të thatë sipër.
 6. Sipër grijeni margarinën e ftohur më parë (disa zgjedhin gjalpin në vend të margarinës).
 7. E vendosim kekun në furrë dhe e pjekim në temperaturën 180°C për rreth 50-60 minuta. Pjesa e sipërme e byrekut me mollë duhet të jetë e artë dhe margarina duhet të shkrihet plotësisht.
 8. U krye – kënaquni!

Byreku me mollë ka shije të mirë si të ngrohtë ashtu edhe të ftohtë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Duket si një vepër e vërtetë arti, por nuk do ta shijoni për shumë gjatë. Kjo tortë do të zhduket brenda një kohe të shkurtër

Një recetë e shpejtë për mollët e pjekura me puding. Familja i gëzon ato