Recetë

Dietë e përshtatshme. Receta të provuara për ushqime të shëndetshme dhe të shijshme

19views

Receta për bukë “keto”.

Shumë njerëz, duke dashur të reduktojnë marrjen e glutenit, përpiqen të eliminojnë bukën nga dieta e tyre. Të tjerët po kërkojnë zëvendësues. Nëse i përkisni grupit të fundit, ju rekomandoj recetën e bukës “keto”.

 • 10 të bardha veze

 • 100 g farë liri

 • 1/2 filxhan fara luledielli

 • 2 lugë çaji qimnon të zi

 • 1 lugë çaji kripë

 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje

 • farat e lulediellit për spërkatje

 1. Përzieni farën e lirit me farat e lulediellit në miell. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta me pak kripë. Shtoni farat e lirit, qimnonin e zi dhe përziejini butësisht me një shpatull. Në fund shtoni një lugë çaji pluhur për pjekje dhe një lugë çaji kripë.

 2. Transferoni në një formë keku me letër furre. Spërkateni me farat e lulediellit. Piqeni për 40-45 minuta në 180 gradë C.

Unë rekomandoj pastën e qiqrave për këtë bukë.

 • 2 kanaçe – qiqra

 • 1 thelpi – hudhër

 • 1 lugë çaji – vaj susami

 • lëng gëlqereje

 • 1 majë – spec djegës

 • dielli

 • piper

 • majdanoz ose koriandër

Kulloni qiqrat dhe përziejini. Nëse është shumë e thatë, shtoni pak nga lëngu nga kanaçe. Shtoni hudhrën e shtypur dhe një majë djegës. Shtoni vajin e susamit dhe lëngun e limonit. I rregullojmë me kripë dhe piper. Dekoroni me majdanoz ose koriandër.

Guacamole është një përhapje e shkëlqyer për bukëArkivi i autorit

Nëse nuk ju pëlqejnë qiqrat, ja një sugjerim për pastën e avokados.

 • 1 – avokado

 • 1 – qepe

 • lëng ½ limoni

 • 1 lugë gjelle – majonezë

 • dielli

 • piper

Prisni avokadon, hiqni farat, hiqni tulin me lugë dhe grijeni me pirun. Kombinoje me lëng limoni dhe majonezë. Shtoni qepën e grirë hollë. I rregullojmë me kripë dhe piper.

Sallatë me hudhër të egër

Aktualisht është stina e hudhrave të egra shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Për shembull, mund të përgatisni një sallatë prej saj.

 • 2 lugë majonezë

 • 2 lugë krem

 • 1 lugë çaji mustardë

 • dielli

 • piper

 1. Ziejini fort vezët, qëroni dhe pritini në kubikë. Lani gjethet e hudhrës, thajini dhe i prisni në rripa. Qëroni kastravecat dhe pritini në kubikë. Hidhni gjithçka në një tas dhe përzieni.

 2. Bëni salcën. Kombinoni majonezën me salcë kosi dhe mustardë. I rregullojmë me kripë dhe piper. Hidheni mbi sallatë dhe përzieni përsëri.

Ju pelqejne supat? Provoni kremin e preshit123RF/PIXEL

Nëse ju pëlqejnë supat, provoni kremin me presh.

 1. Qëroni pjesët e bardha të preshit nga shtresa e jashtme, i prisni përgjysmë për së gjati, i lani mirë, i prisni në gjysmërreth, i hidhni lëngun e mishit – në mënyrë që lëngu t’i mbulojë. Gatuani për 30-40 minuta.

 2. Patatet i lani, i qëroni, i prisni në kubikë të pastër dhe i gatuani me pak kripë.

 3. Fërkoni preshin në një sitë ose i përzieni me një blender. Shtoni një gotë qumësht. I rregullojmë sipas shijes me kripë, piper dhe arrëmyshk. Ngroheni, por mos e lini të vlojë. Shpëlajeni qepën, kullojeni dhe grijeni së bashku me qiqrat. Skuqeni pjesën e bardhë në një lugë gjalpë. Vendosim patatet në një pjatë, derdhim sipër kremin, dekorojmë me qepë të skuqura dhe qiqra të grira.

Makarona hikërror me domate të thata

Makaronat e hikërrorit me domate të thata janë gjithashtu një pjatë mbushëse dhe e shëndetshme.

 • 300 g makarona hikërror

 • 5 lugë vaj ulliri për skuqje

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri për gatim

 • 3 thelpinj hudhre

 • domate të thata

 • 1 grusht koriandër

 • Parmixhano

 1. I kriposim ujin e vluar dhe i shtojmë një lugë gjelle vaj ulliri. Shtoni makaronat dhe ziejini derisa të jenë al dente (4 minuta).

 2. Pritini hudhrat dhe domatet e thata në kubikë, ose domatet në rripa. Mund të vendosni edhe domate të thata në vaj ulliri.

 3. Hidhni vaj ulliri në tigan dhe kur të nxehet pak, shtoni hudhrën e grirë. Skuqini, duke e përzier vazhdimisht. Shtoni domatet dhe skuqini për pak në zjarr të ulët – në mënyrë që hudhra të mos digjet dhe të hidhet.

 4. Kullojmë makaronat, hedhim ujë të ftohtë në një sitë dhe i hedhim në tigan me vaj ulliri, hudhra dhe domate të thara.

 5. I trazojmë që salca aromatike të mbulojë të gjitha makaronat. Transferoni në një pjatë, spërkatni me koriandër ose majdanoz të grirë dhe parmixhan të grirë.

Trofta e shoqëruar me perime

Adhuruesit e peshkut do ta pëlqejnë patjetër recetën e troftës së zier në avull të “shoqëruar” me perime.

 • 2 troftë

 • hudhra

 • 1 tufë kopër

 • 1 limon

 • 100 ml verë të bardhë

 • allspice

 • Gjethja e dafinës

 • dielli

 1. Fërkoni pjesën e brendshme të peshkut të gatuar me pak kripë. Vendosni hudhrën, koprën dhe një fetë limoni brenda. Ziejini me avull (në ujë shtoni verën e bardhë, specin dhe gjethen e dafinës).

 2. Dekoroni pjatën me copa limoni. Shërbejeni me perime dhe salcë kosi.

 • ½ lulelakër

 • 1 brokoli

 • 2 karota

 • 1 i uritur

 • 1 për

Pritini karotat në copa të vogla dhe kohlrabinë në feta. Pritini lulelakrat dhe brokolin. Prisni preshin në copa. Ziejini me avull për rreth 20 minuta.

Unë rekomandoj ta servirni të gjithën me salcë kosi.

Shtoni majonezën, hudhrën e shtypur dhe nenexhikun e freskët në kos. I rregullojmë me kripë dhe i përziejmë.

Nëse dëshironi të kujdeseni për shëndetin tuaj dhe një trup të hollë, provoni recetat e mësipërme. Mos harroni gjithashtu të “modifikoni” menunë tuaj në mënyrë të vazhdueshme dhe të shtoni perime në vaktet tuaja ose të zëvendësoni produktet e pashëndetshme me zëvendësuesit e tyre të vlefshëm.

“Ewa’s cooking”: Pana cotta klasike me vaniljePolsat

Ne rekomandojme

A keni ndonjë sugjerim, koment apo shihni ndonjë gabim në faqen e internetit?