Recetë

Disa njerëz kanë probleme me këtë, por kjo recetë e bën më të lehtë. Mishi do të jetë i butë dhe i butë

8views

Mishi i viçit është një nga llojet më interesante të mishit që ne e marrim kur përgatisim darkën. Megjithatë, jo të gjithë dinë ta përgatisin në mënyrë që të jetë e butë, kadifeje dhe e shijshme. Kjo recetë, e cila shpjegon gjithçka në detaje, vjen në shpëtim. Falë tij, darka juaj e ardhshme me këtë mish do të jetë shumë më e mirë.

Foto: shutterstock/Irina Meliukh

Gjatë përgatitjes së darkës, mishi është zgjedhja më e njohur. Mund të përgatitet në shumë mënyra të ndryshme, por ju dëshironi një gjë çdo herë. Ne duam që ajo të jetë e butë, e lëngshme dhe plot shije. Nuk ka dyshim se nuk mund ta shijojmë gjithmonë këtë rezultat. Sidoqoftë, nuk duhet të shqetësohemi për asgjë me këtë recetë. Përdorimi i tij garanton shije të plotë dhe gjithçka që përmendëm më sipër.

Nëse dëshironi të shijoni mishin e viçit, ju rekomandojmë të përdorni këtë recetë të stilit Burgundy. Ai dallohet nga të tjerët për përbërësit e tij unikë. Përveç mishit me lëng, në të do të gjeni shumë perime, erëza dhe verë të kuqe. Kjo përzierje i shton shumë shije interesante viçit.

Recetë Burgundiane e viçit

Përbërësit:

 • 500 ml lëng mishi
 • 1.5 kg mish viçi
 • 200 g proshutë të tymosur
 • 2 thelpinj hudhre
 • 3 karota
 • te vendosesh
 • qepë
 • 8 qepe të vogla
 • 300 g kërpudha të vogla
 • 2 lugë miell gruri
 • lugë vaj
 • një lugë gjalpë
 • një lugë çaji kripë
 • gjysmë luge çaji piper
 • 2 gjethe dafine
 • një lugë çaji trumzë të thatë
 • 500 ml verë të kuqe
 • 2 lugë gjelle pure domate

Mënyra e përgatitjes:

 1. Hapi i parë është përgatitja e mishit. Pritini proshutën në kubikë më të mëdhenj, bëni të njëjtën gjë me mishin e viçit. Ngrohni një lugë vaj në një tigan dhe shtoni proshutën. Skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe, më pas hiqeni nga tigani dhe skuqeni mishin. Pas skuqjes e shtojmë te proshuta
 2. Pastroni dhe prisni karotat dhe preshët. Qëroni dhe shtypni hudhrën. Pritini imët qepën. Shtoni të gjitha perimet në tiganin ku keni skuqur mishin. Në fund e kriposim, e rregullojmë dhe i shtojmë miell gruri. Skuqini gjithçka për 3 minuta të tjera
 3. Hidhni lëngun e mishit, verën dhe purenë e domates në perimet e skuqura. Lëreni të vlojë dhe lëreni në zjarr për disa minuta. Më pas shtoni mishin e skuqur, gjethet e dafinës dhe trumzën e thatë. Lëreni të ziejë përsëri dhe përzieni herë pas here
 4. Transferoni në furrë dhe mbulojeni me kapak. E vendosim në furrë të nxehur në 180°C dhe e pjekim për 2.5 orë
 5. Në fund të pjekjes, përgatitni perimet. Ngrohni gjalpin në një tigan dhe shtoni qepujt dhe kërpudhat e grira. Pjekim të gjithë për disa minuta dhe mbulojmë mishin me të 20 minuta para përfundimit të zierjes. Piqni përsëri. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Kërpudha të mbështjella me proshutë dhe djathë të përpunuar. Snacks të shijshme për mbledhjet e vjeshtës

Zgjat 2 ditë, por pas një kohe zhduket. Supa hungareze ngroh si asgjë tjetër