Recetë

Duket si një vepër e vërtetë arti, por nuk do ta shijoni për shumë gjatë. Kjo tortë do të zhduket brenda një kohe të shkurtër

7views

Byreku me mollë duket si një vepër e vërtetë arti, por nuk ndalet me kaq. Shija e saj e vjeshtës është tepër joshëse dhe e parezistueshme. Nëse dëshironi diçka të ëmbël, por nuk dëshironi të kaloni shumë kohë në kuzhinë, provoni këtë recetë.

Foto: pexels.com/Mary Nikitina

Byreku me mollë është një ëmbëlsirë që padyshim do të kënaqë çdo të ftuar, madje edhe më të zgjedhurit kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat. Duhet mbajtur mend se çelësi i suksesit qëndron në llojin e mollëve, që ju zgjidhni. Këtu janë disa këshilla për ta bërë byrekun me mollë të shijojë më të mirën.

Një byrek me mollë që duket e çmendur. Dhe ka shije po aq të mahnitshme

Torta me trëndafil me mollë është një kek i mrekullueshëm që është gjithashtu shumë i lehtë për t’u bërë. Mbështjellja e mollëve është shumë e lehtë dhe nuk paraqet ndonjë vështirësi dhe do të ndryshojë tërësisht pamjen e tortës. Kështu që ia vlen të çmendesh dhe të befasosh familjen.

Përbërja:

 • 80 gr gjalpë,
 • 6 lugë sheqer pluhur,
 • 1 vezë,
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje,
 • 1/2 lugë çaji kripë,
 • 2 gota miell,
 • 1/2 filxhan arra të bluara (opsionale)
 • më pak se 2 pudinga vanilje,
 • 500 ml qumësht,
 • 3 lugë sheqer,
 • 200 ml qumësht për puding.

Përbërës të tjerë:

 • 4 gota ujë,
 • 3 gota sheqer,
 • 4 mollë.

Si të bëni një byrek me mollë? Përgatitja hap pas hapi

Mënyra e përgatitjes:

 1. Në një enë hedhim gjalpin dhe sheqerin e grirë dhe i përziejmë. Shtoni vezën, ekstraktin e vaniljes dhe kripën. Përziejini, shtoni miell gruri dhe arrat e bluara. Mund të lëmë jashtë arrat.
 2. Pyejeni dërrasën me miell në mënyrë që brumi të mos ngjitet. E kthejmë brumin mbi të dhe e gatuajmë. Brumin e përfunduar e mbështjellim me film ushqimor dhe e vendosim në frigorifer për 30 minuta.
 3. Hidhni pluhurin e pudingut në një enë dhe përzieni. Ngrohni 500 ml qumësht, shtoni sheqer në të dhe më pas derdhni pluhurin e tretur. Gatuani derisa të trashet.
 4. Pritini mollët në katër pjesë, hiqni bërthamat dhe pritini në feta.
 5. Në një tenxhere zieni ujin me sheqerin dhe futini mollët në të për 2-3 minuta.
 6. Nxirreni brumin nga frigoriferi dhe hapeni. Bëjini skajet në tavën e tortës. Bëni vrima me pirun dhe vendoseni në furrë. E pjekim për 20 minuta në temperaturë 180°C.
 7. Mbi tortën e pjekur hidhni puding. Rrotulloni mollët në formë trëndafili dhe vendosini mbi tortë. Spërkateni me sheqer pluhur. Shërbejmë për shembull me një lugë akullore.

Kënaquni!

Byreku me mollë pa pjekje është një fenomen absolut. Mbuloni frutat me krem ​​pana me gëzof dhe do të duken të mahnitshme

Një recetë e shpejtë për mollët e pjekura me puding. Familja i gëzon ato