Recetë

E bëra këtë bukë dhe fqinjët filluan të kërkonin recetën. Aroma e tij përhapej nëpër bllok

11views

Vjeshta mund të shoqërohet me mot të ftohtë, gjethe që bien dhe shi të vazhdueshëm. Mund ta shfaqni edhe në një dritë tjetër, shumë më të mirë dhe mbi të gjitha më të shijshme. Prandaj, ia vlen të shohësh anën pozitive të kësaj periudhe të vitit dhe ta shfrytëzosh atë sa më shumë. Ne bëmë pikërisht këtë dhe lindi ky produkt buke. Është e vështirë të mos e nuhasësh.

Foto: shutterstock.com/Brent Hofacker

Shumë njerëz janë thjesht të çmendur për shijen e bukës. Nuk është çudi, sepse është vërtet e shijshme dhe mund të shërbehet me gatime të ndryshme. Zakonisht blejmë bukën më të thjeshtë të ofruar nga dyqanet dhe furrat e bukës. Megjithatë, kjo pastë nuk është e disponueshme në asnjë nga këto vende. Shija e saj bie në sy falë një përbërësi.

Buka nga kjo recetë rezulton gjithmonë e mirë dhe është gjithmonë temë diskutimi. E gjithë kjo falë shtimit të puresë së kungujve, që i jep shije. Kjo pjatë anësore është ideale për motin e vjeshtës, dhe shijon gjithashtu reçelrat, pastat e mishit dhe djathrat. Pavarësisht se si e shërbeni, të gjithë do të mendojnë se është e mrekullueshme.

Receta e bukës së kungullit

Përbërësit për brumin e thartë

 • 125 ml ujë të ngrohtë,
 • 20 g maja të freskët,
 • gjysmë luge sheqer.

Përbërës të tjerë

 • 400 gr miell buke,
 • 200 gr pure kungulli,
 • një lugë çaji kripë,
 • lugë çaji me erëza,
 • 3 lugë kos natyral,
 • 4 lugë vaj,
 • 4 lugë fara kungulli.

Mënyra e përgatitjes

 1. Thërrmoni majanë e freskët në një filxhan dhe shtoni ujë dhe sheqer. Përziejini lehtë që të tretet dhe lëreni të ngrihet.
 2. Shoshni miellin e bukës në një tas të madh, shtoni kripën, specin erëzash, mbulojeni me kos dhe shtoni purenë e kungujve. Përziejini butësisht dhe shtoni brumin e mbrujtur.
 3. Ziejini intensivisht derisa brumi të fillojë të largohet nga anët dhe të bëhet elastik. Kur të jetë gati, lëreni të mbuluar në një vend të ngrohtë për rreth 1.5 orë. Gjatë kësaj kohe, vëllimi duhet të dyfishohet.
 4. Pas kësaj kohe e përziejmë sërish dhe e kalojmë në një enë pjekjeje të lyer me pak gjalpë. Rreshtoni pjesën e sipërme dhe spërkatni me farat e kungujve. Lëreni bukën të ngrihet sërish për 30 minuta të tjera.
 5. E vendosim në furrë të nxehur në 190°C për rreth 45 minuta. Më pas e nxjerrim dhe e lëmë të ftohet. Shërbejeni me mbushjet tuaja të preferuara.

Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Keni probleme me qërimin e një kungulli? Provoni metodën e gjyshes dhe do të jetë e butë si një re

Kjo recetë e kungujve ia vlen mëkati. Pritini në feta, vendoseni në një gotë dhe mbulojeni me shurup – është perfekt për ëmbëlsira dhe ëmbëlsira.