Recetë

Është ngrënë në Çekosllovakinë komuniste. Mishi fjalë për fjalë shkrihet në gojën tuaj

15views

Ushqimet me një tenxhere jo vetëm që nuk kërkojnë shumë pjata për t’u ndotur, por zakonisht bëhen pa shumë zhurmë. Është një nga mënyrat më të lehta për të përgatitur një darkë të përzemërt dhe të ngrohtë. Një pjatë që do të fitojë zemrat e mishngrënësve është viçi i zier me perime dhe erëza. Si ta përgatisim që të ketë shije të shijshme? Këtu janë disa këshilla.

Mish viçi i zier
Foto: shutterstock/Geshas

Fileto viçi – çfarë është?

Mishi nga pjesa e përparme ose e pasme e këmbës quhet filetë. Shumë njerëz e shohin këtë lloj mishi pak më të vështirë për t’u përpunuar se llojet e tjera, sepse shpesh ka rritje të tepërt të membranave dhe fascisë. Megjithatë, këto shqetësime nuk duhet t’ju pengojnë të përfitoni nga potenciali kulinar i mishit të grirë.

Shumë shpesh është një pjatë anësore e shijshme për lëngun bazë, por funksionon mirë edhe në shumë pjata të përgatitura në një tenxhere. Për shkak të strukturës së saj, filetos së viçit i duhet shumë kohë për të arritur shkallën e duhur të butësisë. I gjithë procesi i gatimit mund të zgjasë deri në 2-4 orë. Megjithatë, nuk ka nevojë të dekurajoheni.

Koteletë viçi të ziera

Zierja e gjatë nuk është sekreti i vetëm i shijes së shkëlqyer të koteletës së viçit. I gjithë sekreti fshihet në palcën e eshtrave. Ky përbërës nuk është vetëm i pasur me proteina, por gjithashtu ofron vitamina, minerale dhe acide yndyrore omega-3. Nëse vendosni të përdorni thikën në kuzhinën e shtëpisë tuaj, mund të blini një copë të tërë ose mish të ndarë tashmë në feta.

Përbërësit:

 • 1 kg mish viçi
 • 2 karota të mesme
 • 2 qepë të mesme
 • 2 speca të mesëm – të verdhë dhe të kuq
 • 4-5 thelpinj hudhër
 • ½ lugë çaji pluhur hudhër
 • 1 lugë çaji piper i ëmbël i bluar
 • 1 lugë çaji me piperoni të bluar
 • 1 lugë çaji rigon
 • 1 lugë çaji trumzë kripë dhe piper për shije
 • 3 lugë vaj vegjetal

Përgatitja e mishit:

1. Lajeni mirë, thajeni dhe priteni në copa më të vogla. Sa më mirë ta prisni, aq më shpejt do të jetë krejtësisht i butë.

2. Qëroni dhe grijeni imët qepën, hudhrën dhe karotën në feta dhe piperin në kubikë.

3. Hidhni pak vaj në një tenxhere të madhe me fund të rëndë, ngrohni dhe shtoni hudhrën dhe qepën.

4. Pas një skuqjeje të shkurtër, shtoni mishin dhe të gjitha erëzat.

5.Lërini për më vonë karrotën dhe piperin.

6. Mbulojeni dhe lëreni të ziejë për të paktën 2 orë, por ndërkohë shikoni tenxheren për t’u siguruar që përbërësit të mos ngjiten në fund. Nëse kjo ndodh, shtoni pak ujë.

7. Në mes të zierjes shtoni në tenxhere specat dhe karotat dhe lëreni enën në zjarr edhe për 2 orë të tjera. Shërbejeni viçin të nxehtë me pure patatesh, makarona ose grimca. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Kotelet franceze të buta dhe me lëng. Paketimi është i mahnitshëm edhe pa thërrimet e bukës

Ju mund ta shisni shpirtin tuaj për një supë si kjo. Si të përgatisni gulashin më të mirë? Mishi është çelësi, ne do t’ju tregojmë se çfarë të zgjidhni