Recetë

Grumbullimi i agrumeve për imunitet – forcon trupin dhe mposht infeksionet

14views

Nëse e pini çdo ditë gjatë stinës vjeshtë-dimër, do ta kaloni këtë periudhë pa u ftohur gjatë gjithë kohës. Përveç kësaj, është jo vetëm efektive, por edhe shumë e shijshme, ndaj mund t’ua jepni fëmijëve tuaj pa u shqetësuar se do të ankohen. Forcimi i imunitetit të të gjithë familjes pak para pikut të sezonit të sëmundjes do ta bëjë jetën tuaj të përditshme shumë më të lehtë.

Foto: shutterstock/Anna K Mueller

Imuniteti shot përbëhet nga përbërës që në vete kanë veti që do të përmirësojnë ndjeshëm imunitetin tuaj, por duke i kombinuar ato do ta trajtoni veten me një bombë të vërtetë vitaminash. Ne do t’ju këshillojmë se si ta bëni atë. Ju sigurojmë se është po aq efektiv në forcimin e trupit tuaj sa edhe suplementet ushqimore nga farmacia, dhe gjithashtu është natyral dhe mund ta bëni pa dalë nga shtëpia.

Një vaksinë imuniteti që do t’ju ndihmojë të mbijetoni sezonin e vjeshtës dhe dimrit pa ftohje dhe kollë të vazhdueshme

Ushqimet që janë aleatët tanë në luftën kundër infeksioneve të stinës janë padyshim hudhra, shafrani i Indisë, xhenxhefili, mjalti dhe limoni. Ata do të formojnë bazën e goditjes imune.

Pija e bërë në shtëpi për imunitetin ka efekte antibakteriale, anti-inflamatore dhe antivirale. Gjithashtu ndihmon në luftimin e temperaturës dhe kollës. Prandaj ia vlen ta pini jo vetëm si parandalim, por edhe kur ftoheni. Nëse veprojmë shpejt, mund të shmangim edhe vizitën te mjeku dhe nevojën për të marrë mjekim.

Si të përgatisni një vaksinë për imunitetin në shtëpi?

Për pijen që forcon trupin tonë ju nevojiten:

  • 2 thelpinj hudhre
  • gjysmë luge çaji shafran i Indisë
  • 2-3 lugë mjaltë
  • 2 feta rrënjë xhenxhefili
  • limon
  • portokalli
  • grejpfrut (opsionale)
  • një gotë ujë të zier ose mineral

Shtimi i grejpfrutit do të rrisë efektin e koktejit, por mund ta lini këtë përbërës, veçanërisht në porcionin e fëmijëve, për shkak të shijes së thartë dhe të hidhur. Në këtë rast, mund të shtoni pak më shumë lëng limoni dhe portokalli për të plotësuar dozën e vitaminës C në pije.

Përgatitja e goditjes:

Lani frutat, nxirrni lëngun dhe derdhni në një blender. Shtoni përbërësit e tjerë (hudhrën, shafranin e Indisë, xhenxhefilin dhe mjaltin). Hidhni një gotë ujë mbi gjithçka dhe përzieni derisa të jetë e qetë. Mund ta ruani enë të përfunduar në frigorifer në një enë qelqi deri në tre ditë.

Grumbullimi i agrumeve për imunitet ka erë të bukur, ka një shije pak të ëmbël dhe vepron pothuajse si një antibiotik. Pirja e rregullt gjatë periudhës vjeshtë-dimër do të ndihmojë në shmangien e infeksioneve të manifestuara me ftohje, kollë dhe temperaturë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Është një nga perimet më të shëndetshme. Një gabim do të bëjë që ai të humbasë të gjitha vitaminat e tij

Në dietën me dhallë, do të humbni 2 kg në tre ditë. Çfarë është ajo?