Recetë

Hidheni recetën tradicionale të supës në koshin e plehrave. Kështu përgatitet tani, dhe përbërësin kryesor e gjeni në pyll

10views

Ushqimi si lëng mishi është i njohur jo vetëm në çdo familje sllovake, por edhe jashtë saj. Të gjithë do ta shijojnë sepse shërbehet në çdo festë familjare dhe gjithashtu në drekën e së dielës. Megjithatë, pak njerëz e dinë këtë recetë. Përbërësi kryesor mund të befasojë edhe ata që dinë gjithçka për lëngun e mishit.

Supë me kërpudha
Foto: Shutterstock/GrumJum

Rreth lëngut të kërpudhave ndoshta pak njerëz e kanë dëgjuar. Nuk është një recetë shumë e përhapur, por shija e saj mund të fitojë zemrat e shumë njerëzve. Ne rekomandojmë përdorimin e dhallës (zhabinë e zakonshme) – por mund të përdorni edhe kërpudha të tjera sipas shijes tuaj – që nuk është çdo kërpudha. Shquhen për aromën dhe shijen e tyre dhe mund të mblidhen nga fillimi i qershorit, madje deri në fund të tetorit. Ne ju rekomandojmë një udhëtim në pyll, sepse jo vetëm supë mund të përgatitet nga një korrje e pasur. Megjithatë, përgatitja e një supe të tillë nuk është e vështirë dhe mund të habiteni shumë kur ta shijoni.

Receta për lëngun e kërpudhave

Përbërësit:

 • 4 gota lëng shpendësh,
 • 500 g dhallë (ose kërpudha të tjera për shije),
 • karotë e madhe
 • një copë selino
 • 2 qepë,
 • një lugë çaji me pomadë,
 • copa pule të peshkuara nga lëngu,
 • 2 aromë,
 • Gjethja e dafinës,
 • kripë,
 • piper i zi.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Kërpudha pastroni tërësishtshpëlajeni me ujë të rrjedhshëm dhe ndani në copa më të vogla.
 2. Qëroni qepën dhe e prisni në rrumbullakët. Karrota dhe selino qëroni dhe prisni në copa më të vogla. Ndani pulën nga kockat.
 3. Shkrini yndyrën në fund të tenxheres. Kur të jetë nxehur mjaftueshëm, shtoni qepën dhe skuqeni për disa minuta skuq. Më pas shtoni kërpudhat, karotat dhe selinon. Mbajeni në zjarr të ulët për 3 minuta. Përziejini herë pas here që asgjë të mos ngjitet në fund.
 4. Tek perimet dhe kërpudhat shtoni lëngun e pulës dhe shtoni copa mishi. Shtoni specin dhe gjethen e dafinës. Përziejini dhe ziejini në zjarr të ulët për rreth 20 minuta derisa perimet të jenë të buta.
 5. Ju mund ta shërbeni këtë supë me petë të vogla ose patate. Shijoje!

Ju urojmë një shije të mirë

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Një truk që do të ndryshojë konservimin. Kastravecat e kripura lehtë do të jenë të forta dhe krokante

Është mëkat të mos e provosh këtë supë. Pas një luge çaji, do të harroni fasulet, domatet dhe lëngun