Recetë

Kastravecat turshi – receta më e thjeshtë. Bëni një gjë përpara se të ngarkoni dhe ato nuk do të jenë të buta dhe të zbrazëta

6views

Në cilën familje nuk piqen kastravecat gjatë verës? Vë bast se një shtëpi e tillë do të jetë shumë e vështirë për t’u gjetur. Sot do t’ju tregojmë se si të bëni turshitë më të mira, krokante që nuk do të jenë të buta dhe të zbrazëta. Është një gjë që duhet të bëni përpara se t’i mbushni në kavanoza.

Foto: shutterstock/Afrika e Re

Po filloni të turshini kastravecat dhe dëshironi që ato të jenë të forta, krokante dhe të shijshme? Apo i keni marrë turshi prej vitesh, por ndonjëherë ato bëhen të buta dhe të zbrazëta? Ka disa arsye pse kastravecat rezultojnë jo të shijshme dhe shumica e tyre janë jashtë kontrollit tonë (të tilla si kushtet e motit ose të tokës). Por ka një mënyrë që do të sigurohet që po bëni gjithçka siç duhet dhe kastravecat do të jenë patjetër të shijshme. Bëhet fjalë për njomjen e tyre në ujë të ftohtë përpara se t’i ngarkoni.

Si të përgatisim kastravecat turshi? Zhytini në ujë me akull dhe do të jenë gjithmonë krokante

Nëse tashmë keni tranguj cilësorë të blerë nga një kultivues vendas ose keni një kovë të tërë me tranguj të shijshëm nga kopshti juaj, së pari pastroni tërësisht nga papastërtitë dhe bëni një përzgjedhje. Hidhni kastravecat që shfaqin shenja myku, janë pak të zverdhur ose të rritur. Më pas vendosini në një enë me ujë akull dhe lërini aty për 2 deri në 3 orë. Thithja do të sigurojë që kastravecat të jenë “të mbyllura” dhe që asnjë lëng të mos rrjedhë gjatë fermentimit. Falë kësaj, ato do të mbeten gjithmonë të qëndrueshme dhe krokante.

Turshitë – receta më e lehtë që do të gjeni

Përbërësit:

Këtu nuk do të japim raporte specifike për sasinë e trangujve, por do të fokusohemi në përmbajtjen e filxhanëve – sa duhet shtuar në një filxhan kastravecash.

 • kastraveca, mundësisht të mesme dhe të zgjatura
 • hudhër (3 thelpinj në çdo filxhan)
 • rrënjë rrikë (2-3 copa të vogla për gotë)
 • degëz kopër me tendë (një për gotë)
 • gjethe lisi, qershie ose rrush pa fara (2-3 për gotë)
 • fletë dafine (opsionale një për filxhan)
 • turshi: një lugë e madhe kripë për litër ujë

Kastravecat turshi – si të:

 1. Kastravecat i pastroni dhe i lani në ujë të ftohtë. Gjatë njomjes, përgatitni gotat. Idealisht, ato duhet të ndizen dhe kapakët duhet të vendosen. Ndërkohë përgatisni përbërësit e tjerë.
 2. Vendosni një sasi të përshtatshme rrikë, hudhër, gjethe dafine dhe gjethe lisi ose rrush pa fara, nëse përdorni, në fund të çdo gote.
 3. Më pas vendosni kastravecat në kavanoza. Mos harroni t’i ruani ato vertikalisht dhe mundësisht mjaft fort. Sipër vendosni një degëz kopër të përkulur.
 4. Mbushni gotat me shëllirë të ngrohtë dhe mbyllini fort. Lërini në temperaturë ambienti për disa ditë dhe kur të ndryshojnë ngjyrë mund t’i zhvendosni në bodrum.

Kastraveca të tilla nuk janë vetëm të shijshme dhe krokante, por edhe shumë të shëndetshme. Gjithashtu, mos harroni të mos derdhni ujin e kastravecit, pasi ai është një burim i pasur vitaminash dhe bakteresh probiotike miqësore.

Artikuj të ngjashëm:

Turshitë i përkasin së shkuarës. Vendosini këto perime të stinës në një kavanoz dhe përgatitini turshitë si zakonisht. Rezultati do t’ju marrë frymën

Nuk ka salcë më të mirë për të skuqurat dhe mishin e pjekur në skarë. Ketchup-i me kungull i njomë i bërë në shtëpi është një hit i kuzhinës këtë verë