Recetë

Kjo sallatë është plot ngjyra. Është një nga sallatat më të thjeshta dhe në të njëjtën kohë më të shijshmet në botë

19views

Shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë të hanë bërxolla derri pa sallatë. Falë këtij aksesori, e gjithë darka është më e lehtë dhe më e freskët. Përgatitja e kësaj sallate është më e lehta në botë, e njëkohësisht është një nga sugjerimet më të shijshme. Këtu janë disa këshilla se si të bëni sallatë me lakër të kuqe.

Sallatë me lakër të kuqe
Foto: shutterstock/Kolpakova Svetlana

Sallatë me lakër të kuqe është një opsion i çmendur për darkë. Nuk është vetëm e shijshme, por edhe duket e mrekullueshme dhe të bën përshtypje me ngjyrën e saj. Përgatitja e tij është e parëndësishme dhe rezultati mund t’ju habisë sepse është vërtet i shkëlqyer. Ja një recetë për sallatën me lakër të kuqe.

Receta e sallatës me lakër të kuqe. Ngjyra është e bukur dhe shija është edhe më e mirë

Sallata me lakër të kuqe është sallata më e mirë për darkë. Ka një ngjyrë të bukur vjollce që është e parezistueshme. Përbërësit e bëjnë atë të shijojë më mirë sesa mund ta imagjinoni. Thjesht duhet ta shijoni. Ne garantojmë që e gjithë familja do ta shijojë atë.

Përbërësit:

 • 1 kokë e vogël lakër të kuqe,
 • 1 qepë,
 • 1 mollë,
 • 1 karotë e vogël,
 • 4 lugë majonezë (vezë ose vegan),
 • 3 lugë gjelle uthull ose 2 lugë lëng limoni,
 • një grusht arra (sipas dëshirës),
 • lugë çaji kripë,
 • lugë çaji sheqer,
 • një majë piper.

Sallata më e mirë me lakër të kuqe – recetë. Përgatitja hap pas hapi

Mënyra e përgatitjes:

 1. E pastrojmë kokën e lakrës nga gjethet e sipërme dhe i hedhim. Pritini lakrën në copa më të vogla dhe prisni imët.
 2. Pritini qepën në kubikë, qëroni mollën dhe grijeni në rende me rrjeta të mëdha. Bëni të njëjtën gjë me karotat. Pritini arrat me thikë ose grijini në copa më të vogla.
 3. Përziejini përbërësit e përgatitur në një tas të madh.
 4. Përzieni majonezën, uthullën, kripën, sheqerin dhe piperin në një gotë, derdhni salcën mbi përbërësit e sallatës dhe përzieni mirë.
 5. Shërbejeni sallatën pak të ftohur sepse kështu ka shije më të mirë. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Askush nuk bën një sallatë dimërore më të mirë se gjyshja ime. Sekreti i shijes së shijshme është pak nga kjo erëz.

Marrja e lakrës në shtëpi nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë. Ja receta më e shkurtër në botë