Recetë

Kungull i njomë në marinadë mustardë. Një recetë e thjeshtë krijon një trazim

17views

Sezoni i konservimit është në ecje të plotë. Familjet fërkojnë duart për të përgatitur reçelrat, lëngjet, turshitë apo sallatat e dimrit të preferuar. Vlen të shtoni diçka të re në koleksionin tuaj në qilar – ne rekomandojmë kunguj të njomë në marinadë mustardë. Kjo recetë ka thyer rekorde së fundmi!

Foto: Shutterstock/Valentyn Volkov

Kungull i njomë – pse duhet t’i hamë?

Kungull i njomë është jashtëzakonisht i shijshëm dhe i shëndetshëm – ka një përmbajtje të ulët kalori dhe është burim i vitaminave dhe mineraleve. Përveç kësaj, tuli i saj përmban ndër të tjera kalium, magnez, hekur, si dhe Vitaminat B, vitaminat A, C dhe K. Perimet përfshihet ndër të ashtuquajturat perime organike – në të cilat metalet e rënda dhe nitratet nuk grumbullohen.

Kungull i njomë rritet mirë në klimën tonë, kjo është arsyeja pse shumë kopshtarë vendosin ta rritin atë. Ju mund të krijoni shumë pjata të shijshme dhe të vlefshme nga kungull i njomë – për shembull petulla, ose mund t’i shtoni në puding, salca, supa, ëmbëlsira dhe madje edhe ëmbëlsira. Kungull i njomë ka gjithashtu shije të shkëlqyer të konservuar, kështu që mund t’i shijoni gjatë gjithë vitit.

Përveç recetave klasike për kungull i njomë i marinuar ne gjithashtu propozojmë diçka të re, por jashtëzakonisht koncize dhe të shijshme – a është kungull i njomë në marinadë mustardë. Do të jetë një shtesë e shijshme për sanduiçe, sallata dhe darkë – shija e tij e veçantë dhe e thellë do të shijohet nga e gjithë familja.

Receta për kungull i njomë në marinadë me mustardë

Përbërësit:

 • 4 kg ëmbëlsira
 • 2 gota uthull
 • 3 litra ujë
 • 1,5-2 gota sheqer
 • 10 lugë mustardë të imët
 • 4 lugë gjelle kripë
 • gjethe dafine – 2 për çdo enë
 • degëzat e koprës me kapak – një për secilën enë
 • allspice – 4-5 për enë

Si të përgatisim kungull i njomë në marinadë me mustardë?

 1. Lani dhe qëroni çdo kungull i njomë, më pas prisni në gjysmë (përgjatë) dhe hiqni farat
 2. Pritini perimet në shkopinj, më pas ruajini vertikalisht në kavanoza të pastra dhe të sterilizuara
 3. Shtoni disa fara speci, 1 degë kopër dhe 1-2 gjethe dafine në çdo kavanoz
 4. Më pas hidhni 3 litra ujë në një tenxhere më të madhe, shtoni kripë dhe sheqer dhe në fund shtoni uthull.
 5. Lërini gjithçka të ziejë dhe përzieni herë pas here në mënyrë që të gjithë përbërësit e lirshëm të treten mirë
 6. Përbërësi kryesor që ruan shijen e tyre karakteristike është mustarda – shtoni në fund – 10 lugë gjelle. E përziejmë edhe një herë të gjithë marinadën dhe më pas e hedhim sipër perimeve
 7. Kur kungull i njomë në marinadën e mustardës është gati në kavanoza, mjafton t’i mbyllni dhe t’i pasterizoni

Artikuj të ngjashëm:

Receta gjermane është një hit në mesin e kuzhinierëve. Është një alternativë perfekte për sallatën me kastravec

Si të përgatisim për ëmbëlsirë kastravecat e shijshme dhe krokante? Receta të shkëlqyera nga përdoruesit e internetit