Recetë

Ky cheesecake do të bëjë një spërkatje në festë. Duket thjesht madhështore. Dhe ajo shkrihet në gojën tuaj

10views

Chezcakeku i përgatitur në këtë mënyrë merr një fytyrë krejtësisht të re. Ajo jo vetëm që duket më elegante, por edhe e kënaq me shijen e saj. Po flasim për Dew Cheesecake, i cili është paksa një kek i harruar. Si të bëni cheesecake me vesë në shtëpi? Është shumë e thjeshtë.

Foto: shutterstock/Pryimachuk Mariana

Cheesecake me vesë nuk është një tortë e rezervuar ekskluzivisht për pastiçeri. Mund ta përgatisni lehtësisht në shtëpi. Mami ka disa vite që e përgatit për çdo festë familjare, sepse ka një shije thjesht të shijshme dhe gjithmonë u bën përshtypje të ftuarve. Këtu është receta e nënës sime për ëmbëlsirën e djathit me vesë.

Tortë me djathë me vesë – receta e nënës sime. Në shtëpinë tonë të gjithë kërkojnë shtesë

Cheesecake me vesë është një delikatesë e gatshme. Përgatitja e tij mund të jetë shumë argëtuese. Shtimi i bukur i vesës do t’i shtojë elegancë tortës dhe me siguri do të befasojë disa të ftuar. Por si të merrni vesë në një tortë? Jo të gjithë e dinë.

Përbërësit për trupin e tortës:

 • 250 g miell gruri,
 • 125 g gjalpë të ftohtë,
 • një vezë
 • 2 te verdha veze
 • 100 g sheqer pluhur
 • lugë çaji pluhur pjekjeje
 • majë kripë

Përbërësit për përzierjen e gjizës:

 • 1 kg gjizë
 • një gotë sheqer
 • 2 vezë,
 • 4 te verdha veze
 • 2 pudinga krem
 • 125 ml vaj
 • 250 ml qumësht

Përbërësit për mousse elderberry:

 • 6 te bardha veze
 • 200 g sheqer të imët

Si të bëni cheesecake me vesë? Procedura e përgatitjes hap pas hapi

Të bësh një cheesecake me vesë nuk është aspak e vështirë, edhe pse duhet ta pranosh që mund të duket kështu. Vesa e ëmbël nuk është gjë tjetër veçse pika sheqeri të karamelizuar që mund të merren me teknikën e duhur. Ne do t’ju këshillojmë se si ta bëni atë.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Përziejmë të gjithë përbërësit për brumin dhe i përziejmë intensivisht. Përziejini, hapeni dhe vendoseni në një enë pjekjeje të shtruar me letër. E vendosim në furrë të parangrohur dhe e pjekim për 15 minuta në temperaturën 180°C
 2. Përzieni gjizën, vezët, të verdhat dhe sheqerin në një tas të madh. Përziejini, shtoni gradualisht dy pudinga dhe në fund vajin dhe qumështin. Masën e shtrijmë në bazën e kekut të pjekur dhe e vendosim në furrë edhe për 45 minuta
 3. Përpara se të piqni kekun, rrihni të bardhat e vezëve me kripë dhe sheqer derisa të jenë të forta. Transferoni në kek dhe kthejeni në furrë. Këtë herë edhe për një çerek ore, por në temperaturë 150 °C
 4. Hiqeni cheesecake-un e pjekur nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht – gjatë kësaj kohe, pikat e vesës do të shfaqen në sipërfaqen e tortës. Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Torta perfekte me bollgur. Mund ta përgatisni për 10 minuta

Një tortë dembel për një pasdite vjeshte. Mbushni kumbullat me këtë shtesë të ëmbël dhe me siguri do të keni një ëmbëlsirë që do të zhduket shpejt