Recetë

Ky cheesecake tundet si pelte, por megjithatë konsiderohet më i shijshmi në të gjithë botën

12views

Shijojeni një herë dhe do të dashuroheni kokë e këmbë me të…. Është një cheesecake kremoze dhe e mëndafshtë që, pavarësisht se tundet si pelte proverbiale, shijon thjesht perfekte. Do të kërkoni më kot për aditivët e ngjyrave apo thekse frutash në përbërje. Këtu mbretëron thjeshtësia, shija e rafinuar dhe një recetë ikonike që është çuditërisht e thjeshtë!

Foto: shutterstock/Vladislav Noseek

Është e vështirë të mos dëgjosh për të, ta harrosh ose ta anashkalosh në vitrinën e një pastiçerie, megjithëse nuk është shumë shpesh. Cheesecake baske është një lojë pastiçerie që është shumë e ndryshme nga pasta tipike e bërë në shtëpi. Karakteristika e saj është një strukturë e pabesueshme, ose më mirë pak fjalë dhe mund të thuhet një strukturë “vallëzuese” që shijon si një copë qielli në një pjatë.

Një version klasik i qumështores baske – është prej kadifeje dhe kremoze

Në Sllovaki, ne i adhurojmë ëmbëlsirat me djathë, të cilat bëhen në variante të ndryshme – nga ato klasike me sulltana deri tek interpretimet pak më të gjata dhe me ngjyra. Prandaj, cheesecake baske është një risi e plotë që nuk i ngjan aspak ëmbëlsirave tona të bëra vetë. Por mos u shqetësoni, shija do ta kompensojë atë! Një klasik në një stil të vërtetë spanjoll është mbi të gjitha brendësia prej kadifeje dhe kombinimi i shijeve të ëmbla dhe të kripura. Është një revolucion i ëmbëlsirave, por ia vlen ta zbatoni në kuzhinën tuaj.

Cheesecake bask është një propozim origjinal, i cili përgatitet ndër të tjera nga gjiza, vezët dhe kremi. E çmendur dhe joshëse në çdo mënyrë, torta shijon shtimin e gjalpit, vaniljes së freskët ose ekstraktit dhe, natyrisht, një fund të shijshëm – këtë herë nga biskotat.

Recetë baske cheesecake. Torta perfekte ka të bëjë me përbërësit

Përbërësit:

 • 600 g lakër të butë
 • 100 g gjalpë
 • 5 vezë
 • 160 g biskota me kakao
 • lugë çaji ekstrakt vanilje
 • një gotë sheqer
 • 3/4 lugë çaji kripë
 • 2 lugë çaji miell misri
 • 0,5 l krem ​​pana 36%

Mënyra e përgatitjes:

 1. Filloni me bazën e biskotave. Grini biskotat e errëta me një mikser në një thërrime të imët. I përziejmë me gjalpë të lëngshëm dhe i japim formë me kujdes në fund të një kallep të veshur me letër furre. Piqni fundin e përfunduar për pesë minuta në një temperaturë prej 220 gradë.
 2. Hapi tjetër është përzierja e gjizës. Vendosni gjizën në një tas të madh. Hidhni në të ekstraktin e vaniljes, shtoni sheqerin, kripën dhe në fund rrihni vezët. Përziejini derisa të jetë e qetë dhe gradualisht shtoni miell.
 3. Derdhni kremin në enë dhe përziejeni përsëri që masa të bëhet kremoze dhe e lëmuar.
 4. Masën e përfunduar e derdhni mbi bazën e përgatitur të tortës. Piqni qumështorin bask për 40 minuta në një furrë të nxehur në 220 gradë.
 5. Pas pjekjes e leme cheesecake te ftohet dhe me pas e vendosim ne frigorifer te pushoje per disa ore. Mos u shqetësoni – kur ta nxirrni nga furra, përzierja do t’i ngjajë një xhelloje që lëkundet, por më pas do të ngurtësohet bukur.

Artikuj të ngjashëm:

Me gëzof si një re – qumështor Barbie. E përgatisni nga katër përbërës, pa u pjekur apo ëmbëlsuar

Askush nuk do ta besojë se e keni bërë këtë tortë në 5 minuta. Kadife, e butë dhe befasuese në mes