Recetë

Mbështet zemrën dhe ndihmon shikimin. Spërkateni me sheqer dhe vendoseni në gota

14views

Ato varen në mënyrë të paqartë në shkurre dhe më së shpeshti janë një meze e lehtë e shijshme ose një përbërës në ëmbëlsirat. Megjithatë, shumë harrojnë se ato mund të përdoren edhe për të bërë një pije të shijshme që mund ta shijojmë me kënaqësi gjatë muajve të dimrit. Si të përgatisni lëngun e boronicës për dimër? Është një thesar i vërtetë vitaminash që jo vetëm që do të ndihmojnë zemrën tuaj, por gjithashtu do të përmirësojnë kujtesën tuaj ose do të mbështesin funksionin e mëlçisë.

Foto: instagram.com/homewoodfarmers

Kundër çfarë sëmundjesh ndihmon boronica?

Boronicat janë të njohura në të gjithë botën. Frutat e saj të shijshme janë aq të njohura sa shkurre të vogla të kësaj bime po shfaqen gjithnjë e më shumë në kopshtet tona.

Fruta të vogla blu të errët medhe karakterizohen nga një shije e ëmbël dhe mish me lëng. Megjithatë, ato vlerësohen jo vetëm për shijen e tyre, por edhe për vetitë e tyre të shumta që promovojnë shëndetin.

Ata janë fshehur brenda dhe në lëkurën e boronicave rezervat e vitaminave dhe mineraleve, të cilat kanë një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në trupin tonë. Fruti blu, që nuk bie në sy është një ndihmë e shkëlqyer në përmirësimin e kujtesës, mbështet mëlçinë dhe shikimin dhe përmirëson parandalimin e kancerit.

Për çfarë është i mirë lëngu i boronicës?

Përveç konsumimit në gjendje të papërpunuar, frutat e ngurta dhe të lëngshme të boronicave më së shpeshti bëhen konserva ose pije. Megjithatë, në formën e lëngut të koncentruar, ato janë një bombë e vërtetë vitaminë dhe përmirësojnë shumë mirë imunitetin. Por jo vetëm kaq.

Lëngu i boronicës:

 • ka një efekt pozitiv në kujtesën dhe mbron nga sëmundja e Alzheimerit
 • parandalon cirrozën e mëlçisë dhe përmirëson funksionin e saj
 • normalizon presionin e gjakut dhe parandalon hipertensionin
 • parandalon keqfunksionimet e sistemit të tretjes
 • përmirëson pamjen e lëkurës, flokëve dhe thonjve
 • ndihmon në plotësimin e mungesës së vitaminave dhe mineraleve në trup

Efektet e tyre janë thjesht të paçmueshme. Kështu që kur sezoni i boronicës përfundon për mirë, ne do t’i mbyllim në një gotë vetitë e tyre për shëndetin. Falë kësaj, ne do të mund të shijojmë pa problem shijen e tyre edhe në dimër dhe në të njëjtën kohë të furnizojmë trupin tonë me vitamina dhe minerale të rëndësishme.

Si të përgatisni lëngun e boronicës?

Për të bërë lëng boronicë për dimër do të na duhen:

 • 1 kg boronica
 • 250 g cukru

Mënyra e përgatitjes:

 1. Lani dhe thajini mirë boronica
 2. Më pas i spërkasim me sheqer dhe i lëmë gjatë natës në frigorifer dhe më pas i vendosim në gota të pastra dhe të pjekura më parë.
 3. Ziejini gotat në një tenxhere plot me ujë për rreth 10 minuta, kthejini përmbys dhe lërini të ftohen.
 4. Ruajeni lëngun në një vend të freskët dhe me hije

Lëng boronicë nga një shtrydhëse frutash e perimesh

Mund të shijoni lëng të shijshëm të freskët të boronicës gjatë gjithë vitit. Nëse nuk doni të humbni shumë kohë duke e përgatitur atë, do t’ju ndihmojë shtrydhëse frutash e perimesh. Për të përgatitur pijen, do t’ju duhet çdo sasi boronicash dhe mundësisht një mollë ose fruta të tjera.

Lani dhe thani boronicat, më pas shtrydhni lëngun e tyre në një shtrydhëse frutash e perimesh. Nëse lëngu duket shumë i trashë, lehtë mund ta holloni pak me ujë. Më pas hidheni në gota ose shishe qelqi dhe përdorni ose pasterizoni menjëherë. Kjo do të vulos shijen e lëngut dhe mund ta shijoni edhe në dimër. Është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që përpiqen të shmangin sheqerin e shtuar.

Artikuj të ngjashëm:

Sekreti i banorëve të italianit Pioppi. Kjo dietë zgjat jetën me 10 vjet

Për darkë dhe mëngjes: Një recetë më e lehtë se sa të bëni një sanduiç