Recetë

Me gëzof si një re – qumështor Barbie. E përgatisni nga katër përbërës, pa u pjekur apo ëmbëlsuar

7views

Cheesecake-i i papjekur është një ëmbëlsirë që shpesh e përgatisim me shije në verë, kur nuk kemi kohë dhe energji për revolucionet e kuzhinës – veçanërisht ato në furrë. Megjithatë, asgjë nuk krahasohet me një recetë për kek frutash në stilin barbi. Thjesht kombinoni katër përbërësit, sigurohuni që shtresat të jenë në rendin e duhur dhe ëmbëlsira përfundimtare është gati!

cheesecake Barbie
Foto: shutterstock/WitZa

Përshëndetje Barbie! Këtu është një tortë që do të fitojë jo vetëm shijet e fansave të filmit më të fundit, por edhe dashamirësit e shijeve të pazakonta. Por mos u shqetësoni – ju mund të bëni pa disa orë në kuzhinë, përbërës të shtrenjtë dhe receta komplekse. Këtu mbretëron thjeshtësia, ëmbëlsia dhe, sigurisht, ngjyra rozë!

Cheesecake me shtresa Barbie – katër përbërës dhe është gati

Që nga premiera e përshtatjes së shumëpritur filmike Barbie – një motiv kult përrallash, por roza ka pushtuar edhe ueb-in, rrjetet sociale, modën dhe gjithashtu kuzhinën. Nuk mund të mohohet se nuk ka shumë ushqime me këtë pigment, por bota e ëmbël e ëmbëlsirave ka shumë më tepër hapësirë ​​për të manovruar në këtë fushë. Pra, tashmë ka pasur parfe, ëmbëlsira, tarte dhe briosh me ngjyrë fuchsia, por zgjidhja më e mirë është akoma më e thjeshta, cheesecake-i me shtresa, i cili të bën thirrje me tërheqjen e tij përrallore dhe shtresat fenomenale. Dhe ajo të gjitha me një ritëm të qetë dhe dembel për disa euro proverbiale.

Cheesecake Barbie është një klishe ëmbëlsirash që jo vetëm ka shije dhe duket bukur, por është edhe pak kalori! Për të përgatitur këtë ëmbëlsirë të përsosur, ju nevojitet vetëm një kovë gjizë – pikërisht ajo që përdoret për ëmbëlsirat tradicionale me djathë, biskotat tuaja të preferuara (madje mund të jenë pa gluten dhe pa sheqer të shtuar) dhe dy pelte – me mjedër dhe të thjeshtë, të pastër. Pastaj ndodh një magji e mirëfilltë rozë. Më e rëndësishmja, është e shijshme, e shëndetshme dhe pa kimikate dhe ngjyra artificiale, për ta përmbledhur: siç i ka hije një Barbie të vërtetë – rozë dhe të shëndetshme!

Recetë e qumështit të Barbie Fluffy me katër përbërës

Përbërësit:

 • biskota pa gluten ose produkte të tjera të pjekura sipas zgjedhjes suaj për pjesën e poshtme,
 • 1 kg gjizë,
 • pelte me mjedra,
 • pelte e qartë, e thjeshtë.

Mënyra e përgatitjes:

 1. Fillo duke përgatitur formularin – mund të jetë, për shembull, një enë rezistente ndaj furrës.
 2. Më pas shpërndajeni pelte me mjedra në 200 ml ujë të nxehtë. Lëreni masën mënjanë të ftohet.
 3. Kur shtresa e mjedrës të jetë ftohur, përzieni me gjysmën e gjizës – është mirë të përdorni gjizë të cilësisë së mirë ose të bëni vetë gjizën. Përbërësit rrihni me mikser me shpejtësi mesatare derisa të bëhet me gëzof.
 4. Tashmë vendosni pandispanjat dhe biskotat në fund të kallëpit dhe më pas hidhni mbi to masën rozë. Masën e vendosim në frigorifer për të paktën 30 minuta që të qëndrojë.
 5. Në fazën e dytë, përzieni edhe 200 ml ujë të nxehtë me pelte e qartëte cilin pasi te ftohet e bashkojme perseri me gjize dhe e rrahim deri ne nje mase me push.
 6. Hidhni shtresën e bardhë mbi shtresën rozë dhe rreshtoni atë. Një tortë vendoseni në frigorifer për disa orë, mundësisht gjatë natës dhe torta eshte gati. Shijoje!
 7. Këshillë – sigurisht që mund ta modifikoni dhe dekoroni më tej tortën. Për të arritur një efekt të përshtatshëm, ju rekomandojmë të vendosni fruta të freskëta dhe disa gjethe menteje jeshile sipër qumështores. Wow efekti është i garantuar!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Askush nuk do ta besojë se e keni bërë këtë tortë në 5 minuta. Kadife, e butë dhe befasuese në mes

Një recetë për simite tepër të shijshme me boronica si ato të gjyshes. Ata gjithmonë bëjnë mirë