Recetë

Mish i grirë për darkë. Tre receta për nivele të ndryshme të urisë

12views

Pancakes meksikane E pjekur në furrë është një ide perfekte si për një drekë dembele ashtu edhe për një darkë të hershme. Mbushja përbëhet vetëm nga përbërës të shijshëm, dhe mbushja e përfunduar fshihet nga pamja në një petull të hollë dhe elastik. Receta është shumë e thjeshtë për t’u bërë, dhe një burrito e përgatitur në shtëpi në këtë mënyrë ka shije më të mirë se në shumë bare.

 • 250 ml qumësht

 • 150 gr miell

 • 2 vezë

 • 20 ml vaj

 • majë kripë

 • 300 g mish viçi të grirë

 • 400 g domate të konservuara

 • 1 qepë

 • 1 kanaçe fasule të kuqe

 • 1 kanaçe misri

 • 120 g djathë kaçkavall të grirë

 • ½ filxhan ujë

 • 20 ml vaj

 • kripë dhe piper për shije

Përgatitja e petullave

 1. Qëroni qepën, e prisni në kubikë të vegjël dhe e skuqni në vaj të nxehtë së bashku me mishin e grirë për rreth 8-10 minuta.

 2. Mishit dhe qepës i shtoni domatet e konservuara me lëng, misrin e kulluar, fasulet dhe gjysmë gote ujë.

 3. Përziejini gjithçka tërësisht dhe ziejini derisa të trashet. Në këtë fazë mbushjen mund ta rregullojmë me kripë dhe piper dhe sipas dëshirës shtojmë piper djegës dhe koriandër.

 4. Në një tas të veçantë bashkojmë qumështin, miellin e situr, vezët dhe pak kripë. Skuqni petullat e holla nga masa që rezulton.

 5. Mbushjen e mishit të gatshëm e përziejmë me djathë kaçkavall të grirë, e vendosim në mes të petullave dhe i rrotullojmë si kroketa.

 6. Pasi të keni rrotulluar të gjitha petullat, vendosini në një enë kundër furrës dhe piqini në 200 gradë C për 10 minuta. Pancakes Burrito shërbejeni të ngrohtë me një lugë salcë kosi. Të bëftë mirë!

Kartacze me mish të grirë

Një nga pjatat më të famshme rajonale të Podlasie janë rrushi i patates. Brenda ka një mbushje mishi me shije perfekte, dhe sipër qepa e skuqur është skuqur në mënyrë kokete. Aroma e pjatës vetëm i bën anëtarët e uritur të familjes të pështyjnë.

Kartacze me mish të grirë janë perfekte për darkëMAXHOP/East NewsEast News

 • 1 kg patate të papërpunuara të grira

 • 500 g patate të ziera

 • 500 g mish derri të grirë

 • 2 lugë bukë të grirë

 • 2 të verdha

 • 1 qepë e madhe

 • 3 lugë vaj

 • 1 lugë gjelle borzilok

 • një majë kripë dhe piper

 1. Qëroni patatet e papërpunuara, grijini ato dhe lërini mënjanë për rreth 15 minuta. Pas kësaj kohe, derdhni ujin e mbledhur dhe përzieni niseshtenë e precipituar me patatet përsëri.

 2. Patatet e gatuara derisa të zbuten, kalojnë nëpër një oriz ose bluajini në një përpunues ushqimi. Në një tas i bashkojmë me të verdhat e vezëve dhe të papërpunuara. Gatuaj gjithçka në një brumë elastik.

 3. Qëroni dhe prisni qepën në kubikë dhe më pas skuqeni në vaj të nxehur. Kur perimet të jenë të tejdukshme, hiqni gjysmën e saj në një tas dhe shtoni mishin e grirë në tigan.

 4. Skuqini mishin dhe qepën për 5-6 minuta, shtoni borzilok, kripë, piper dhe thërrime buke dhe përzieni mirë.

 5. Brumin e përgatitur e ndajmë në pjesë më të vogla dhe në secilën pjesë vendosim nga një lugë mbushje. Mbërtheni skajet së bashku, duke u përpjekur të formoni petë të zgjatura në madhësinë e dorës suaj.

 6. Kartacze gatuajeni në ujë të vluar dhe pak me kripë për 10 minuta. E servirim pjatën të ngrohtë, të zbukuruar me qepën e mbetur të glazuruar. Të bëftë mirë!

Predha makaronash me mbushje mishi

Një pjatë e shpejtë dhe shumë ngopëse që të sjell ndërmend një festë dembele italiane. Pikërisht në Itali ajo mbretëron supreme makaron al dente, e kombinuar me vaj ulliri, perime të shumta, mish dhe një pjesë të madhe parmixhano të grirë. Ju paralajmërojmë se aroma e shijshme që vjen nga furra do ta bëjë të vështirë pritjen me durim të rezultatit.

Përbërësit për lëvozhgat e makaronave

 • 20 copa lëvozhga makaronash

 • 300 g mish viçi të grirë

 • 1 lugë gjelle erëza për mishin e grirë

 • 3 lugë misër

 • 1 karotë

 • 1 qepë

 • 1 tufë majdanoz

 • 1 tufë borzilok

 • 2 thelpinj hudhre

 • 1 kanaçe domate pelati

 • 1 kavanoz i vogël me pastë domate

 • 50 g krem

 • 100 gr parmixhan

 • 4 lugë vaj ulliri

Përgatitja e lëvozhgave të makaronave

 1. Predha makaronash ziejnë në ujë për rreth 2-3 minuta. Ata duhet të jenë ende të fortë kur tërhiqen. Në hapin tjetër i përziejmë me vaj ulliri dhe i lëmë mënjanë të ftohen.

 2. Hidhni një pjesë të vajit të ullirit në tigan dhe më pas skuqni karotën e grirë dhe qepën e grirë hollë. Kur perimet të marrin ngjyrë, shtoni mishin e grirë.

 3. Skuqini mishin derisa të humbasë ngjyrën rozë dhe të avullojë i gjithë uji. Në këtë fazë shtoni pastën e domates, misrin dhe erëzat e mishit të grirë.

 4. Vendosim domatet e konservuara në një tas dhe i përziejmë me borzilokun e grirë dhe hudhrën e shtypur. Hidheni salcën në fund të një ene të papërshkueshme nga furra.

 5. Mbushni secilën lëvozhgë me mbushjen e përgatitur dhe më pas vendosini në një enë me salcë. Secilit i shtoni nga një tufë kremi dhe e spërkatni me djathë parmixhano të grirë.

 6. Predha makaronash Piqeni për 30 minuta në furrë të parangrohur në 180 gradë C. Shërbejeni të ngrohtë, të spërkatur me bollëk me majdanoz të grirë. Të bëftë mirë!

Një mënyrë e shkëlqyer për të përgatitur mish të grirë – kotele me hithraInteria Culinaria

A keni ndonjë sugjerim, koment apo shihni ndonjë gabim në faqen e internetit?