#image_title
Recetë

Mishi i derrit të pjekur do të jetë po aq i lëngshëm sa një pjeshkë. Një veprim është çelësi

8views

Mishi i derrit të pjekur është një nga opsionet më të shijshme të darkës dhe një shtesë e shkëlqyer për sanduiçe. Megjithatë, për këtë duhet të jetë lëng dhe i butë, dhe kjo nuk është gjithmonë e mundur. Fajtori i zakonshëm është… mungesa e durimit. Mishit të derrit të pjekur i duhet kohë për të zhvilluar shijen e tij unike. Pra, çfarë duhet të bëni për ta bërë atë aq të mirë sa të jeni të lumtur ta hani? Ne do t’ju shpjegojmë.

Foto: shutterstock/nga këndvështrimi im

Si të përgatisim mish derri të pjekur për ta bërë atë të lëngshëm? Një hap kyç

Mishi i derrit të pjekur është një pjatë shumë e gjithanshme. Shpesh përgatitet për të gjitha llojet e festave dhe festave, por është po aq e mirë sa një darkë e shërbyer në një ditë krejtësisht normale. Ka shije të shkëlqyeshme jo vetëm me patate ose pure patatesh, por edhe me petë, petë, patate të skuqura, grila ose oriz. Nëse i shtoni salcë mishi ose kërpudhash, do të bëhet edhe më e shijshme. Gjithashtu shkon shumë me perime apo sallata, p.sh. sallatë klasike e përzier ose sallatë me lakër të bardhë.

Por ndonjëherë ndodh që mishi i derrit të pjekur është i thatë dhe për këtë arsye thjesht i pakënaqshëm. Është mjaft e lehtë për t’u rregulluar (nëse keni një copë mishi të freskët dhe me cilësi të lartë, sigurisht), por duhet të jeni të duruar. Ideja është të lyeni mishin me përzierjen e duhur të erëzave dhe më pas ta lini të pushojë në to për 24 orë. Pastaj fiton një lëng dhe aromë të shijshme frutash të mesit të verës. Si është bërë? Më poshtë do të gjeni një recetë hap pas hapi.

Recetë për mish derri të pjekur me lëng si pjeshkë

Përbërësit:

 • 2 kg këmbë derri
 • 2 qepë të mëdha ose 3 qepë të vogla
 • 3 lugë miell gruri
 • 5 lugë vaj ulliri
 • 6 thelpinj hudhre
 • 4 gjethe dafine
 • disa kokrra speci
 • 1 lugë çaji trumzë të thatë
 • 2 lugë çaji borzilok të thatë
 • kripë dhe piper për shije
 • Uji

Mënyra e përgatitjes:

Fillimisht shpëlajeni mishin e derrit nën ujë të rrjedhshëm dhe më pas thajeni tërësisht. Grini hudhrën në një tas, shtoni trumzën, borzilokin, kripën dhe piperin dhe përzieni. Fërkojeni këtë erëz në mish, më pas mbështilleni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 24 orë. Kjo e bën mishin kaq të lëngshëm.

Të nesërmen pasi e keni nxjerrë mishin nga frigoriferi, e pudrosni mirë me miell nga të gjitha anët. Më pas skuqni mishin nga secila anë në vaj të nxehtë. Përgatitni një tavë në të cilën do të piqni mishin e derrit. E lyejmë me vaj, e presim qepën dhe e vendosim në fund, i shtojmë gjethet e dafinës dhe specin. Vendosim sipër mishin dhe e mbulojmë me ujë. E mbulojmë tepsinë dhe e pjekim mishin për dy orë në temperaturë 180 gradë. Hidhni salcën mbi të herë pas here.

Kur mishi i derrit të jetë gati, është mirë ta prisni në feta. Mund ta shërbeni si darkë (pak a shumë festive) ose në vend të proshutës së blerë në dyqan për sanduiçe.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Plotësuesi më i mirë i mishit të kuruar, mishit dhe vezëve. Salca e tartarit shijon edhe më mirë me këtë shtesë

Dje përgatita bërxolla për darkë. I fejuari im ishte i emocionuar: kur të vijë mami, bëj të njëjtën gjë