Recetë

Mos e vononi mbledhjen. Shpërthim vlerash me vlerë pas ngricave të para

11views

Tashmë në Mesopotami, kumbulla me gjemba /trnka/ konsiderohej një bimë e shenjtë. Romakët e lashtë hanin fruta të thata për problemet e stomakut dhe zorrëve. Mjekët grekë përdorën lëngun e shtypur kundër dizenterisë bakteriale. Fitoterapia moderne i kushton gjithnjë e më shumë vëmendje vetive të vlefshme të bimës. Kur duhet të shkoni për vjeljen e parë të frutave të gjembave dhe çfarë duhet të përgatisni prej tyre?

Foto: pexels.com/Jana

Vjelja dhe tharja e gjembave

Blackthorn është një shkurre e gjatë dhe me gjemba që rritet natyrshëm në anë të rrugëve dhe skajeve të pyjeve. Koha më e mirë për të grumbulluar lule është prilli dhe maji. Është mirë të zgjidhni ditët dhe orët me diell pasi të bjerë vesa. Herbalizmi vlerëson edhe frutat e gjembaçit, të cilat duken si kumbulla të vogla. Ato karakterizohen nga një formë sferike, lëkura blu e errët e mbuluar me një shtresë të hollë shtresë dhe mishi i gjelbër me shije të thartë.

Mostrat e pjekura mblidhen në vjeshtë, mundësisht pas ngricës së parë, pra në tetor ose nëntor.. Në vend të vjeljes tradicionale, rekomandohet tundja e bimës, e cila lejon që frutat të bien lirshëm në tokë të mbrojtur nga një leckë ose çarçaf. Pas sjelljes në shtëpi, ato pastrohen nga farat dhe më pas thahen në një temperaturë të rritur gradualisht në 60 gradë Celsius. Frutat e përgatitura në këtë mënyrë janë të shkëlqyera si një pjatë anësore për salcat dhe mishrat.

Blackthorn – vetitë e një bime të pazakontë

Manaferrat që nuk bien në sy të gjembave të detit na befasojnë me përmbajtjen e substancave të vlefshme. Ndër të tjera mund të gjejmë:

 • me siguri,
 • komponimet e sheqerit,
 • pektin,
 • acide organike,
 • fitosterolet,
 • kripëra minerale,
 • vitaminë C,
 • taninet.

Është grupi i fundit i përbërjeve që shfaqin efekte të forta antibakteriale dhe anti-inflamatore. Ato përdoren si ilaç natyral për problemet e zorrëve dhe inflamacionin e stomakut dhe zorrëve. Mjekësia e lashtë natyrore përdori vetitë e gjembave të detit për të kontrolluar gjakderdhjen e brendshme dhe për të lehtësuar inflamacionin e gojës dhe fytit.

Tregimet përmendin gjithashtu se lëngu i gjembave të detit thuhet se zbardh lëkurën dhe ndihmon në heqjen e qimeve të padëshiruara. Lulet e gjembaçit vlerësohen ende për infeksionet e traktit urinar. Kjo falë flavonoideve diuretike, të cilat ndihmojnë në largimin e produkteve të dëmshme nga trupi më shpejt gjatë metabolizmit. Ndryshe nga frutat e gjembave të detit, lulëzimet kanë efekte të lehta laksative.

Reçel me gjemba – recetë

Rrallë do ta gjeni në raftet e dyqaneve sepse nuk është një produkt i njohur. Reçeli nga ferra e zezë vjen nga recetat e kuzhinës tradicionale sllovake. Ka një shije të shkëlqyer dhe shkon shumë me gatimet e mishit. Vetëm dy përbërës nevojiten për të bërë reçelin.

Përbërja:

 • 1 kg fruta të gjembave të detit
 • 1 kg sheqer

Përgatitja: Përpara se të filloni të bëni reçelin e bërë vetë me gjemba, keni një udhëtim për të marrë shporta plot me fruta. Një mundësi e përshtatshme vjen menjëherë pas ngricave të para.

 1. Lani frutat e mbledhura dhe groposini me kujdes. Kjo është e nevojshme sepse ato përmbajnë acid prusik (cianid hidrogjeni), i cili mund të çojë në helmim.
 2. Nëse frutat e pjekura nuk janë ftohur ende, ngrijini ato për 24 orë në frigorifer.
 3. Frutat e përgatitura vendoseni në një enë, mbulojeni me sheqer dhe lëreni të qëndrojë gjatë gjithë natës.
 4. Të nesërmen, vendosni frutat me sheqer në një tigan, skuqni gjithçka dhe mbushni në gota të pastra dhe të padjegura.
 5. Gotat e përgatitura me reçelin e sloe i kthejmë përmbys dhe i lëmë të ftohen plotësisht.
 6. Reçeli i gjembave shkon shumë me mish, pate, sanduiçe, djathë dhe gjithashtu me ëmbëlsira.

Ju befte mire!

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Hocus-pocus, magji, ose një recetë e thjeshtë për reçelin e portokallit me dardha. Një magji e vërtetë shije

Reçel kungull vjeshte dhe portokalli pa pasterizim. Një shtesë e shijshme për ëmbëlsira, briosh dhe petulla