Recetë

Në Greqi e gatuajnë me tepri. Një alternativë freskuese për supë polake

6views

Një delikatesë në dasmat greke

Kuzhina greke nuk është vetëm suvlaki apo taztziki. Një delikatesë e grekëve, e cila mund të tërheqë edhe polakët, është një supë e dominuar nga vezët dhe limoni. Edhe pse në pamje të parë një kombinim i tillë tingëllon mjaft egoist, kombinimi i shijeve të pazakonta është pozitivisht befasues. Fillim avgolemono premton të jetë si një supë tradicionale polake, vetëm më vonë merr një atmosferë mesdhetare. Pjata përfshin lëng pule dhe perime aromatike, makarona orzo, si dhe shkumë veze të rrahur dhe lëng limoni të freskët.

Avgolemono është një supë që shërbehet me padurim jo vetëm në dasmat greke, por edhe në mbledhjet familjare. Nuk është asgjë më shumë se një kombinim i një lëngu mishi dhe perimesh esencial dhe me shije të plotë me shkumë veze të rrahur dhe lëng limoni. Rezultati është një pjatë jashtëzakonisht kremoze, kadifeje dhe delikate.

Si të përgatisni supë tradicionale greke me limon-vezë?123RF/PIXEL

Përbërësit për supën greke me limon

Si të gatuaj supë me limon grek?

  1. Filloni duke gatuar oriz ose makarona sipas udhëzimeve të prodhuesit në paketim. Hapi tjetër është pastrimi dhe prerja e gjoksit dhe kofshës së pulës në kubikë.

  2. Skuqini mishin e përgatitur në yndyrë shumë të nxehtë derisa të marrë ngjyrë të artë. Ndërkohë, lani, qëroni dhe prisni në copa më të vogla karotat, majdanozin, selinon dhe preshin.

  3. Vendosni perimet dhe mishin në një tenxhere të madhe, shtoni 1.5 litër ujë, shtoni një degë rozmarinë, gjethet e dafinës dhe specin erëzash.

  4. Ziejini përbërësit në zjarr të ulët derisa perimet të zbuten dhe të fitohet një lëng aromatik. Hapi tjetër kërkon që të ndajmë të bardhat nga të verdhat.

  5. Rrahim të bardhat e vezëve me pak kripë derisa të jenë të forta, shtojmë të verdhat dhe i përziejmë vazhdimisht. Në fund shtoni lëngun e limonit të shtrydhur.

  6. Vezëve të rrahura dhe lëngut të limonit shtoni një gotë lëng mishi të ngrohtë, përzieni dhe hidheni përsëri në tenxhere.

  7. Kur perimet të jenë zbutur, i hiqni nga lëngu së bashku me mishin. Për të qenë të sigurt, lëngun mund ta kullojmë përmes një sitë. Kjo është një kohë e mirë për të erëzuar supën me kripë dhe piper.

  8. Do të vini re shpejt se pas shtimit të vezëve supa fillon të trashet. E ngrohim për pak në zjarr të ngadaltë duke u kujdesur që të mos dalin vezë të fërguara.

  9. Supë Avgolemono Shërbejeni me oriz ose makarona, copa dhe feta pule dhe lëvozhgë limoni. Të bëftë mirë!

Horiatiki, ose sallatë greke e venditInteria Culinaria

A keni ndonjë sugjerim, koment apo shihni ndonjë gabim në faqen e internetit?