Recetë

Në këtë version, patatet e djeshme janë më të mirat. Zhduken më shpejt se bërxollat ​​e derrit

12views

Kur na mbetet pothuajse një tenxhere e tërë me patate të ziera, mund të mendojmë seriozisht se çfarë të bëjmë me to. Për ne, përgjigja është e thjeshtë dhe nuk duhet të mendojmë për të. Kjo recetë është më e mira dhe ajo që del prej saj mund t’ju lërë pa frymë.

Foto: shutterstock/tetxu

Kur përgatisim një darkë që përfshin patate të ziera si një përbërës tjetër, mund të presim që të na mbetet pak. Që të mos keni nevojë t’i lini dhe t’i hidhni më vonë, ju rekomandojmë të përgatisni diçka aq të shijshme sa të mund t’ju bien këpucët ose pantoflat. Është një meze e lehtë që është perfekte për mbrëmjet e ftohta ose si kënaqësi në një festë. Prodhimi do të zgjasë vetëm disa minuta.

Bëhet fjalë për kroketa patate të mbushura me djathë kaçkavall. Patatet e ziera kaliten me erëza aromatike dhe mbi petullën me patate vendoset djathi i grirë. Më pas formohet në një kroket, lyhet me thërrime buke, skuqet dhe gati për të shkuar!

Recetë për kroketa me patate të mbushura me djathë

Përbërësit:

 • 500 g patate,
 • vezë,
 • 3 lugë miell gruri,
 • 2 lugë bukë thërrime,
 • 2 lugë erëz patate,
 • 350 gr djathë kaçkavall i prerë në kubikë,
 • kripë,
 • piper.

Përbërës të tjerë:

 • vaj për tiganisje
 • thërrime buke për lyerje.

Mënyra e përgatitjes:

 • Qëroni patatet, i shpëlani dhe i vendosni në një tenxhere me ujë të kripur. I ziejmë derisa të zbuten, më pas i kullojmë dhe i shtypim.
 • Tek patatet e përgatitura shtoni vezën, miellin e grirë të situr dhe thërrimet e bukës. Sezoni gjithçka me kripë, piper dhe erëza me patate. Përziejini plotësisht derisa të kombinohen plotësisht.
 • Grini kremin e djathit në një rende të madhe direkt në një tas më të madh.
 • Formoni peta të holla dhe më të mëdha nga përzierja e patates që rezulton. Vendosni një lugë çaji djathë në qendër të çdo pete dhe shtypeni për të krijuar një kroket në formë. Petullat e përgatitura i mbështjellim me thërrime buke.
 • Ngrohni vajin në një tigan. Kur të jetë nxehur mjaftueshëm, vendosim kroketat dhe i skuqim nga secila anë deri në kafe të artë. Më pas vendosini në një pjatë me letër furre. Shërbejeni si një pjatë anësore ose një meze të lehtë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Receta e bukës së fundjavës. Ju gatuani brumin dhe e vendosni në furrë – nuk keni pse të shkoni në furrë për këtë

E bëra këtë bukë dhe fqinjët filluan të kërkonin recetën. Aroma e tij përhapej nëpër bllok