Recetë

Një darkë e shpejtë për adhuruesit e ushqimit të gatuar në shtëpi. Ju do të përdorni mbetjet e djeshme

8views

A janë patatet të shëndetshme?

“Hani mishin dhe lërini patatet” është një nga tekstet më ikonike që prindërit apo gjyshërit tanë na kanë thënë kur kemi qenë fëmijë. Patatet janë një nga perimet më të njohura në kuzhinën polake, të cilat shpesh shërbehen në tavolinë si shtesë në darkë ose si pjatë më vete. Kjo perime që nuk bie në sy përmban shumë vitamina dhe minerale, si dhe një pjesë të madhe të proteinave. Dietologët i kushtojnë vëmendje, ndër të tjera: në:

 • kalium,

 • zink,

 • fosfor,

 • magnez,

 • mangan,

 • bakri,

 • zink,

 • beta-karoten.

Edhe pse mund të duket e habitshme, 100 g patate përmbajnë vetëm 73 kcal. Kjo është shumë më pak se në të njëjtën pjesë të makaronave ose drithërave. Përfshirja e patateve në dietë plotëson nevojën për fibra dietike, të cilat përmirësojnë peristaltikën e zorrëve, përshpejtojnë tretjen dhe ndihmojnë në përballimin e kilogramëve të panevojshëm. Ngrënia e patateve rrit volumin e ushqimit dhe ju bën të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Një darkë e shijshme me bazë patate

Një darkë e shpejtë pa mbeturina është një mundësi e shkëlqyer për të përdorur patatet e mbetura nga darka e djeshme. Perime të përgatitura në mënyrë malësore ata kënaqen me aromën e tyre të hollë dhe shijen e përmirësuar. Pjata kombinon në mënyrë të përsosur krokantinë e patateve, proshutën me lëng dhe të pjekur dhe qepën e glazuar. Shtimi i djathit dhe zarzavate krijon një përbërje që do të vjedhë zemrat e gustatorëve.

Çfarë përbërësish na duhen për patatet malësore?123RF/PIXEL

Përbërësit për patatet malësore

 • 6-7 patate të gatuara më parë

 • 1 qepë e bardhë

 • 3-4 feta proshutë të tymosur, të pjekur ose të zier në avull

 • 2-3 feta djathë bryndza, djathë oscypek ose djathë feta

 • 2 lugë vaj vegjetal

 • 2 kastraveca me pak kripë

 • për spërkatje: kopër, qiqra ose majdanoz

Stil malësor me patate – recetë

 1. Pritini patatet e ziera në kubikë ose feta dhe më pas hidhini në një tigan me vaj të nxehur.

 2. Qëroni qepën dhe më pas e prisni në kubikë të vegjël së bashku me proshutën. Kur patatet të jenë skuqur, shtoni të dy përbërësit.

 3. Skuqini proshutën dhe qepën me patatet për 5-7 minuta të tjera. Pas kësaj kohe, patatet do të bëhen krokante, qepa do të bëhet e tejdukshme dhe proshuta do të jetë perfekte për t’u ngrënë.

 4. Në hapin tjetër, preni kastravecat me pak kripë në kubikë të vegjël. Në këtë fazë mund të përgatisim edhe perime të tjera, p.sh.

 5. Vendosni një pjesë të patateve në një pjatë dhe spërkatni sipër me djathë të grirë. E dekorojmë gjithçka me proshutë, qepë dhe kastravec.

 6. Patate stil malësor Shërbejeni të ngrohtë, të spërkatur bujarisht me zarzavate të zgjedhura. Të bëftë mirë!

“Ewa cooks”: patate irlandezePolsat

A keni ndonjë sugjerim, koment apo shihni ndonjë gabim në faqen e internetit?