Recetë

Një djegës natyral i yndyrës për disa qindarkë. Pini dy herë në ditë dhe shikoni rezultate

7views

Në verë, ndihmesat natyrale për humbje peshe janë shumë të njohura. Disa erëza, pije, fruta ose perime konsumohen më shpesh dhe me dëshirë, sepse supozohet se ndihmojnë në djegien e yndyrës. Ndër këto natyrale, veçohet njëri – shurupi i bërë në shtëpi për humbje peshe. Si ta përgatisim?

Foto: arkiv privat

Cilat produkte përmirësojnë metabolizmin?

Pranvera dhe vera janë periudha kur shumë njerëz përpiqen të jenë në formë dhe formë më të mirë. Moti i bukur inkurajon aktivitetin e rregullt fizik dhe disponueshmëria e shumë llojeve të frutave dhe perimeve të stinës inkurajon përgatitjen e vakteve të shëndetshme. Por ndonjëherë efektet janë shumë të ngadalta dhe ne humbasim entuziazmin.

Për të nisur pak metabolizmin dhe për të përshpejtuar djegien e yndyrës, ia vlen të pasuroni menunë tuaj ditore me produkte që mund ta bëjnë këtë në mënyrë natyrale. Është e njohur se shtimi i erëzave si kanella, xhenxhefili, djegësi dhe shafrani i Indisë në ushqim është i mirë për humbjen e peshës.

Gjithashtu rekomandohet të pini shumë ujë, çaj jeshil dhe smoothie me perime jeshile. Ekziston edhe një mjet i zgjuar për humbje peshe – shurup shtëpiak. Si ta përgatisni dhe në çfarë sasie ta pini për të parë rezultate?

Si të përgatisni një pije shtëpiake për humbje peshe?

Shurupi i bërë në shtëpi për humbje peshe përgatitet shumë lehtë dhe përbërësit janë lehtësisht të disponueshëm dhe të lirë. Do t’ju duhet:

  • Limon
  • Xhenxhefil i freskët
  • kanellë
  • Pak piper i ëmbël i bluar

Përgatitja:

Pastroni një copë xhenxhefil (rreth 4-5 cm), grijeni në rende dhe ia shtoni limonit. Shtoni kanellën në tenxhere dhe mbulojini përbërësit me ujë, lërini të vlojnë dhe lëreni të ftohet, masën e derdhni në një kullesë dhe bashkoni shurupin me lëngun e limonit të shtrydhur dhe në fund shtoni një majë piper të bluar.

Shurupi i bërë në shtëpi për humbje peshe është mirë të pihet dy herë në ditë – në mëngjes dhe në mbrëmje. Duhet të jetë gjithmonë rreth 50 ml.

Shurup për dobësim – cilat janë efektet e tij?

Shurupi i bërë në shtëpi për humbje peshe nuk është vetëm i shijshëm, por gjithashtu mbështet metabolizmin dhe ndihmon në djegien e yndyrës. Pektinat që gjenden në limon gjithashtu ju bëjnë të ndiheni të ngopur dhe parandalojnë ngrënien e meze të lehtë midis vakteve. Ato gjithashtu ndihmojnë në çlirimin e trupit nga toksinat dhe përmirësojnë funksionimin e sistemit të tretjes.

Artikuj të ngjashëm:

Turshitë i përkasin së shkuarës. Vendosini këto perime të stinës në një kavanoz dhe përgatitini turshitë si zakonisht. Rezultati do t’ju marrë frymën

Vendosni kavanozët e reçelit në pjatalarëse. Ju as nuk mund ta imagjinoni se çfarë rezultatesh do të arrini